Preskočiť na obsah

Problémy Malého Mikuláša

  Problémy malého Mikuláša
  Autor diela sa volá Goscinny Sempé. Kniha je pôvodne vydaná vo francúzskom jazyku. Literárny druh je epika a literárny žáner príbeh.
  Príbeh sa odohráva v škole, ale čas je neurčený. Je napísaný na tému: ako spolužiaci hrajú ruletu o peniaze. Má taktiež kompozíciu: 1. osoba – je to chronológia, kniha má 16 príbehov, ktoré sú delené na odseky.
  Ako charakteristiku hlavných postáv som zvolil postavu menom Kazimír, ktorý doniesol ruletu do školy. Kazimír má veľmi bohatého ocka, ktorý mu kupuje všetko, na čo si spomenie. Je veľmi vysoký a do školy nesie v aktovke skvelé veci. Veľa krát si povymýšľa, ale inak je fajn.
  Ako charakteristiku vedľajších postáv som zvolil Mikulášovho aj Kazimírovho vychovávateľa, ktorý má prezývku Bujón. Volajú ho tak preto, lebo stále, keď sa niečo stane, hovorí: „Pozerajte sa mi do očí.“ „A oká sú aj v bujóne“, hovoria si deti. Je vysoký a aj silný, ale je dosť prísny.
  Na stručný obsah diela som napísal: Jedného dňa si doniesol Kazimír do školy v aktovke ruletu. Nikto však nevedel, čo to ruleta je, a tak im to Kazimír vysvetlil: „Každý z vás si tipne jedno číslo, ktoré si myslí, že na rulete padne. Ten, kto tipne správne, by mal získať žetóny ostatných, ibaže mi mama nedovolila zobrať žetóny do školy a tak, ako náhradu za žetóny, použijeme naše peniaze.“ Raz padlo číslo 24, ktoré nikto netipol. Nakoniec jeden zo spolužiakov povedal: „Ja tipujem číslo 24 znovu, kvôli tomu, že je to hazard a padá, iba to.“ Kazimír roztočil ruletu a neuveríte, padlo číslo 24, ale ostatní spolužiaci boli nahnevaní, lebo vyhral, peniaze tých ostatných. A tak sa všetci nakoniec začali hádať a biť. Pre mňa bol zaujímavý citát z diela tento: „Zato že somára Cypriána bola falošná, nemusí byť aj moja !“ Strana číslo 64 a kapitola Ruleta.
  Na jazykovo – štylistický rozbor som napísal: Dĺžka viet – stredná, druh viet – oznamovací, pásmo je pásmo postáv aj rozprávača, slovná zásoba je spisovná a jazykový štýl je umelecký. Ako bibliografický zdroj som napísal: autor – Goscinny Sempé, vydavateľstvo – Slovart, a miesto vydania je v Bratislave. ISBN je 978 – 80 – 556 – 0788 – 7. Rok vydania je 2019.
  Tento príbeh som si vybral preto, lebo ma zaujala tá ruleta, o ktorej som počul len z rozprávania od starých rodičov.