Preskočiť na obsah

Prvé hodinku

  Prvé hodinky
  Mária Mižová – Sekunda A, Špmndag
  Túto poviedku napísal Jozef Gregor Tajovský. Má 7 strán. Je to vlastne o tom ako Jozef rozpráva o tom, ako dostal svoje Prvé hodinky, takže nadpis vyslovene hovorí sám za seba.
  Dej sa odohráva v 80. Rokoch 19. Storočia na strednom Slovensku. Literárny druh je Epika a žáner poviedka. Využíva sa Chronológia, on-rozprávanie, aj ja-rozprávanie a odseky.
  Hlavná postava príbehu je samotný autor, Jozef Gregor Tajovský. Narodil sa pri tajove a v detstve žil so svojimi starými rodičmi. V príbehu bol druhák na strednej a chodil do školy do banskej bystrici. Ďalšia významná postava v príbehu je jeho starý otec. Celkom chladný no humorný starý pán, ktorý miloval fajčiť.
  Dej sa začína tým, že Jozef chcel, aby mu jeho starý otec dal peniaze na hodiny, ale ten povedal, že si má našetriť. Jozef si šetril, ale neskôr nastal Radvanský jarmok a za našetrené peniaze si kúpil sladkosti. Potom išli predať jalovicu. Jozef stále dúfal, že dostane od starého otca nejaké peniaze, ale starý otec si za ne kúpil kabát a víno. Po ceste domov Jozef a jeho rodina stretli pána , ktorý sľuboval zlaté hodinky tomu, kto zbije murína (černocha). Starý otec chcel najprv vyhrať pre vnuka hodinky ale stará mama ho od toho odhovárala, avšak sa jej to podarilo. Nakoniec vnukovi starý otec kúpil obyčajné hodinky bez žiadného násilia.
  Ja osobne mám neutrálny názor na poviedku, veľa vecí som nerozumela, tým že sú tam zastarané slová.