Preskočiť na obsah

Prvý príbeh Pána Tragáčika

    Prvý príbeh Pána Tragáčika

    Prvý Príbeh Pána Tragáčika je jedna knižka z série kníh Pána Tragáčika. Napísal ju Zbigiew Nienacki. Žáner knihy je Epika, Poviedka. Kniha má 18 kapitol a obsahuje aj chronológiu aj retrospektívu. Prostredie sa mení kvôli neustálemu cestovaniu.

    Je to o mladom novinárovi, ktorý v jeden deň našiel papier z novín o tom že Číňania písali do pevnosti Albazin list po mandžunsky, mongolsky a poľsky tak sa vydal na cestu aby zistil prečo Číňania napísali ten list aj po poľsky. A keď na to prišiel rozhodol sa ten Albazin nájsť. Najprv vycestoval do centra Moskvy a ubytoval sa v hoteli Ukrajina. Tam stretol aj kamaráta menom Sergej. Potom išiel vlakom do Zágorska so Sergejom navštíviť kláštor v ktorom žije starý mních s, ktorým sa chce novinár porozprávať ale nevydarí sa mu to lebo mnícha zahrnie dav turistov a on sa k nemu už nedostane. Neskôr keď znova prišiel do kláštora znova stretol mnícha tentoraz sa s ním aj pozhováral. Potom letel lietadlom do mesta Irkuts. Odtiaľ išiel do Chabarova. V hoteli odrazu zazvonil telefón zistilo sa že novinára pozvali do redakcie mesačníka Ďaleký východ. Ďaleký východ je odrazovým mostíkom mladých autorov. V redakcií mu povedali nech mávne rukou nad historikmi a nech začne poznávať krásy Amuru. Hneď zdvihli telefón a kúpili lístok na plavbu Amurom novinárovi. Tak vyplával. Keď bol vo vlaku odchádzajúcemu z Chabarova dostal list od šéfredaktora Rogala, ktorého stretol v redakcií mesačníka Ďaleký východ že na stanici v Skovorodine naňho bude čakať niekto kto mu uľahčí cestu do Albazinu. Išli v aute k Albazinu. Dorazili k nemu ale Albazin je medzi dvoma riekami tak sa rozhodli že cez rieku prejdú autom. Auto však prestalo fungovať a všetci mali vodu až po hruď. Potom auto vytiahli nakoniec sa však dostali k Albazinu. Na druhý deň išiel novinár vlakom spolu s troma cestujúcimi až na stanicu Kugnur. V Moskve sa znova ubytoval v hoteli Ukrajina na dvadsiatom ôsmom poschodí. O tri dni sa vrátil do Poľska.
    Dĺžka viet je dlhá. V texte sú najmä oznamovacie vety. Slovná zásoba je spisovná. Jazykový štýl je umelecký. Meno autora je Zbigiew Nienacki. Názov knihy je Prvý príbeh Pána Tragáčika a kniha bola vydaná vydavateľstvom Ikar v roku 2005. ISBN je 80-551-0902-8
    Eduard Mihalik. Prima B