Preskočiť na obsah

Psychológia peňazí

    Čo sa týka peňazí, to, aby ste boli úspešní, nie je nevyhnutne spojené s tým, čo viete. Je to skôr o tom, ako sa správate. A naučiť ľudí správať sa je naozaj náročné, dokonca aj pri veľmi inteligentných ľuďoch.
    To, čo vieme o peniazoch-investície, osobné financie a obchodné rozhodnutia – sa bežne učíme ako matematickú oblasť, kde nám dáta a vzorec presne povedia, čo máme robiť. Ale v skutočnom svete ľudia nerobia finančné rozhodnutia prostredníctvom tabuliek. Robia ich pri spoločnom stolovaní alebo v zasadačkách, kde sú ich osobné skúsenosti, vlastné jedinečné videnie sveta, ego, hrdosť, marketing a iné neobvyklé podnety zmiešané do jedného celku. Základná myšlienka- jednoduchá, ale ľahko prehliadnuteľná – je, že budovanie majetku až tak veľmi nesúvisí s vaším príjmom alebo investičnými výnosmi, ale skôr s vašou schopnosťou šetriť, označujúcou sa ako miera úspor.
    V knihe Psychológii peňazí sa s vami oceňovaný autor Morgan Housel Podelil o 19 krátkych príbehov, v ktorých preskúma, ako ľudia rozmýšľajú o peniazoch, a naučí vás, ako lepšie pochopiť jeden z najdôležitejších faktorov ľudského života, akým peniaze bezpochyby sú.