Preskočiť na obsah

Pýcha a predsudok, Jane Austenová

    Po prečítaní knihy (románu) ‚Pýcha a predsudok‘ od Jane Austenovej som sa ocitla v jemnej extáze nad jej úžasným spracovaním a nad tým, ako hlboko sa jej príbeh a postavy zapísali do mojej mysle. Jane Austenová v tejto knihe nevystavuje len dobové spoločenské normy, ale vykresľuje ich prostredníctvom živých postáv, ktoré sú také reálne, že by sa mohli pohybovať medzi nami aj dnes a zaoberá sa komplexnými vzťahmi v anglickom vidieckom prostredí 19. storočia.
    Najviac ma zaujala hlavná postava -Elizabeth Bennetová, mladá žena so silnou osobnosťou, ostrým jazykom a nezávislým duchom, ktorá sa musí vyrovnať s pýchou a predsudkami svojho okolia, svojej rodiny a musí sa vyrovnať sama so sebou. Jej dynamické vzťahy s bohatým a zároveň pyšným pánom Darcyom ma ohromne prekvapili. Ich chémia sa vyvíjala postupne, až dovtedy, kým sa obaja museli vzdať svojej pýchy a predsudkov a otvoriť svoje srdcia a vyznať si navzájom lásku.
    Čo ma na tejto knihe najviac oslovilo, bolo to, ako sa v nej prelína jemný humor s emóciami. Jane Austenová sa nebála vystaviť spoločnosti dobre umiestneným vtipom a ironickým pozorovaním, čo si myslím, že to dodáva tejto knihe príjemnú atmosféru. Okrem toho však nezabúda ani na podstatné otázky, ako je napríklad postavenie žien v spoločnosti alebo vplyv majetku na spoločenské postavenie.
    Austenová nám ukazuje, že pýcha a predsudky nie sú problémom len 19. storočia, ale aj, že sa s týmto stretávame v súčasnosti. Jej kniha má v sebe čaro klasiky, ale zároveň je stále aktuálna a relevantná pre dnešných čitateľov.
    Celkovo by som ‚Pýchu a predsudok‘ označila za úžasné dielo, ktoré by malo byť na zozname povinných čítaní pre každého milovníka literatúry. Je to príbeh plný lásky, humoru, ale aj múdrosti, ktorý ma úplne pohltil a nechcela by som, aby skončil. Táto klasika ma oslovila svojím pútavým príbehom, prenikavými postavami a spoločenskými témami, ktoré sú stále aktuálne aj v dnešnej dobe. Je to kniha, ktorá ma nielen zabaví, ale aj ma núti sa zamýšľať nad tým, ako sa náš svet od doby jej napísania zmenil, alebo aj nezmenil.