Preskočiť na obsah

Rebecca Yarros, Štvrté krídlo

    Príbeh je o dvadsať ročnej Violet Sorrengailovej, ktorá sa chcela dostať do Pisárskeho kvadrantu a stať sa pisárkou. Veliaca generálka, jej mama, z nej chcela spraviť dračieho jazdca a tak ju prinútila, aby sa zúčastnila výberu elitných dračích jazdcov. Violet tak nemala na výber a musela zložiť prvú skúšku, a to prejsť cez parapet. Spoznala na tej skúške nových priateľov a spojencov. Keď že je útla a štíhla, čo je pre dračieho jazdca veľká nevýhoda, všetci jej idú po krku, aby tak mohli vystúpiť v rebríčku. Má šťastie, že tam chodí Dain, jej priateľ od detsstva a tak jej pomáha a snaží sa ju chrániť. Lenže Dain sa veľmi drží pravidiel a nedokáže ich porušiť a Violet tak veľakrát vystavuje nebezpečenstvu. Vedúci druhého krídla Xaden Riorson jej ide obzvlášť po krku, lebo jej matka mu zabila jeho otca a zasa jeho otec zabil Violetinho brata v boji. Violet sa stretáva s ľuďmi, ktorí sa ju snažia zlikvidovať.
    V kvadrante nastáva deň, kedy si draci vyberali svojich jazdcov. Veľa jazdcov túto skúšku neprežilo ale Violet si vybrali dvaja draci a jeden z nich Tairn, ktorý je najmocnejší drak zo všetkých. Tairn jej dáva moc ovládať blesk a Andarna, jej druhý drak, jej dáva moc pozastaviť čas. Tairn je aj spojený s drakom Sgail, ktorej jazdec je Xaden Riorson. Dvaja úhlavní nepriatelia sa musia tak spojiť a vedieť spolupracovať. Violet je vystavovaná čoraz väčšiemu nebezpečenstvu. Zažije zradu svojho najvernejšieho praiteľa Daina, príde o veľmi blízkeho človeka Sama a ukázalo sa, že jedinému, komu môže veriť je jej úhlavný nepriateľ Xaden.
    Violet má dôvtip, je vyneliezavá a nevzdáva sa. Za hranicami akadémie prebieha vojna. Obrana zlyháva a je čoraz viac mŕtvych. Navyše sa zdá, že velitelia skrývajú hrôzostrašné tajomstvo, ktoré ohrozuje celé kráľovstvo.
    Kniha štvré krídlo má všetko, čo kvalitná fanatasy potrebuje. Úvod, zápletku, drámu, romantiku, nečakané zvraty. Príbeh je napínavý, dobrodružný a fascinujúci. Nebudete vedieť odtrhnúť oči.