Preskočiť na obsah

Robinson Crusoe Daniel Defoe

    Robinson Crusoe od Daniela Defoea je klasický príbeh dobrodružstva a prežitia, ktorý sa stal jedným z najznámejších románov v anglickom jazyku. Príbeh nasleduje osud mladého anglického moreplavca, Robinsona Crusoea, ktorý sa ocitne uväznený na opustenom ostrove po strašnej búrke. Autor detailne opisuje jeho snahu prežiť v nehostinnom prostredí, kde musí zápasiť s nedostatkom zdrojov a izoláciou.
    Defoe vytvára realistický obraz postavy, ktorá sa vyrovnáva so svojimi slabosťami a hľadá prostriedky na prežitie. Robinsonova premena od bezstarostného moreplavca po neúnavného bojovníka o život poskytuje čitateľom hlboké sebapozorovanie do ľudskej odolnosti a vôle. Jeho vzťah s „Piatkom“ – verným spoločníkom, ktorým sa stal divoký indiánsky otrok, je dojemným prejavom vzájomnej dôvery a priateľstva uprostred samoty.
    Robinson Crusoe nie je len dobrodružný príbeh, ale aj príbeh o ľudskej podstate, osamelosti a túžbe po spoločenstve. Svojím rozprávaním a živými popismi prírody Defoe vytvára fascinujúci svet, do ktorého sa čitateľ môže úplne ponoriť. Celkovo je Robinson Crusoe nezabudnuteľným dielom, ktoré odoláva skúške času a nadobúda nový význam v každej generácii.