Preskočiť na obsah

Rozprávky barda Beedla

  J.K.Rowlingová – Rozprávky barda Beedla
  Túto knihu som si vybrala preto, lebo som na ňu natrafila v knižnici.
  Najviac sa mi na knihe páčila rozprávka Králiček Balíček a chichotajúci sa peň.
  Na knihe ma najviac zaujala rozprávka Príbeh troch bratov.
  V tejto knihe sú štyri rozprávky. Napíšem obsah rozprávky Príbeh troch bratov.
  Boli raz traja bratia, ktorí putovali po opustenej ceste. Raz prišli k hlbokej a nebezpečnej rieke. Bratia však boli čarodejníci a tak mávli prútikom a nad riekou sa objavil most. Už boli v polovici mosta, keď im cestu zahatala postava v kapucni – Smrť. Hnevala sa, že ju obrali o tri nové obete, pretože pútnici sa zvyčajne utopia v rieke. Naoko pochválila bratov, ako šikovne vedia čarovať a povedala, že každý z nich si zaslúži odmenu.
  Najstarší brat si vyžiadal prútik, s ktorým porazí každého čarodejníka. Smrť šla k baze na brehu rieky, vyrobila prútik a dala ho najstaršiemu bratovi. Druhý brat bol namyslený a vyžiadal si moc vrátiť ľudí zo sveta mŕtvych. Smrť zdvihla kamienok a dala ho druhému bratovi. Najmladší brat bol najmúdrejší a vyžiadal si od Smrti jej neviditeľný plášť. Smrť odstúpila, bratia šli ďalej a užasnutí sa rozprávali o tom čo prežili a obdivovali dary.
  Prvý brat šiel do ďalekej krajiny a vyhľadal tam čarodejníka, s ktorým sa kedysi pohádal. S bazovým prútikom vyhral súboj, ktorý nasledoval. Pobral sa do hostinca, kde sa chvastal, aký má mocný prútik. Ešte tej istej noci sa k najstaršiemu bratovi prikradol ďalší čarodejník, zobral mu prútik a zabil ho.
  Druhý brat šiel do svojho domu, kde žil sám. Vytiahol kameň a trikrát ho otočil v ruke. Na jeho úžas sa pred ním zjavilo dievča, s ktorým sa chcel oženiť, no nečakane umrelo. Dievčina však bola smutná, akoby oddelená závojom. Vrátila sa do sveta smrteľníkov, no nepatrila tam. Napokon brat prišiel o rozum a vzal si život.
  Smrť hľadala tretieho brata celé roky, no nemohla ho nájsť. Až keď sa dožil vysokého veku, zložil si plášť, dal ho svojmu synovi a privítal Smrť ako starú priateľku.
  Dielo mi prinieslo štyri nové zaujímavé rozprávky.
  Knihu by som odporučila ľuďom, ktorí majú radi rozprávky, pretože rozprávky v tejto knihe sú pekné.

  T.A.Čuvalová 5.B