Preskočiť na obsah

Rudolf Jašík – Námestie sv. Alžbety

    Na začiatku príbehu Igor čaká na kamaráta z detstva pred kinom, je to Žltý Dodo. Dodo ho zoberie do krčmy a Igor príde na to, že obaja žijú v úplne odlišných svetoch. Igor spôsobuje hádku. Uteká na stretnutie s Evou, spolu idú do kostolnej veže. Eva je v tento večer úplne iná, ustráchaná, zamĺknutá. Mesto totiž obsadili Nemci a Židia musia odteraz nosiť žlté hviezdy. Keďže Igor nie je vyučený, musí sa živiť prácami, aké prídu.
    Pomáha holičovi Flórikovi vyčistiť staré holičstvo, lebo sa rozhodol predať ho. Flórik posledný deň vyvesí tabuľu , že Židov neholí ani nestrihá a Igor je z toho pobúrený. Igor chodieva pracovať aj na železnicu, kde nosí kufre. Teraz dostal prácu od starej, bohatej paničky Erny, aby jej odniesol kufre. Ona pozýva Igora až dnu do domu. Tu ho zvádza a Igor stráca svoju nevinnosť. Eva je zúfalá a nevie Igora nikde nájsť. Maxiho pohľad na život sa stále zhoršuje.
    Keď spolu so Samkom a s Igorom rozvážajú uhlie, má smutnú reč a začne strašiť aj zákazníkov. Igor sa rozhodne, že chce žiť s Evou a tá sa presťahuje k nemu a jeho chorej matke. Spolu sa snažia vymyslieť ako by Evu mohli ochrániť pred nacistami. Marguš poradí, aby Evu pokrstili. Farár za to chce veľa penazí, no Igor ich nemá. Požiada o pomoc Ernu, no keď jej povie na čo peniaze chce, tak hneď odmietne. Aj Samko odmieta pomôcť. Eva ide poprosiť Maxiho, ten sa rozhodne predať kone Samkovi a dá peniaze Eve a Igorovi, časť peňazí nechá Samkovi pod podmienkou, že sa o neho bude starať. Farár však teraz odmieta Evu pokrstiť kvôli zákonom. Igorova mama umiera a Igora tu už nič nedrží. Maguš im navrhne, aby sa presťahovali k jeho bratovi do hôr. Medzi tým sa už Flórik dobre zabýval vo svojej novej kancelárii na okresnom riaditeľstve HSĽS. Spolu s tajomníkom navrhnú Dodovi, že ho dobre zaplatia, ak bude udávať Židov, ktorí nenosia hviezdy. On však chytá iba „malé ryby“ tak ho opijú a prinútia napísať zoznam, ktorí vymysleli oni. Flórik tiež zabíja bohatú židovskú rodinu, ktorej sľúbil pomoc a neskôr sa nasťahuje do ich domu. Deň pred uskutočnením Igorovho a Evinho plánu začnú fašisti brať mladých Židov. Po Evu príde osobne Flórik, keď Igor nebol doma. Cez noc musia všetci prespať na jednom mieste. Igor je bezmocný. Jedneho maleho chlapca cez noc nemci zabijú, Eva stále verí v záchranu. Na druhý deň už neberú len mladých židov, ale celé rodiny. Po Samka a jeho rodinu ani po Maxiho neprišli. Všetkých odvedú na železničnú stanicu, kde je už pripravený vlak so zadrôtovanými vagónmi. Jeden Major počas obedovej prestávky zavolá k sebe malého chlapca a ponúkne ho čokoládou a ovocím. Keď malý chlapec od neho odchádza, Major ho zastrelí:
    Eva a jeden ďalší Žid sa snažia znetvorené telíčko zodvihnúť, aby ho nezbadala jeho mama, no zastrelia aj ich. Eva naposledy zazrie Igora a umiera. Haso je z toho všetkého celý znechutený. Neskôr doma spácha samovraždu. Samko s celou rodinou ťažko znášajú Evinu smrť a rozhodnú sa umrieť prijateľnejšou smrťou – všetci otrávia. Igor stratil zmysel života. Večer počká na Flórika a v zlosti ho zabije. Aj on sa pokúsi spáchať samovraždu, nopred ňou ho zachráni Maguš. koniec….