Preskočiť na obsah

Rysavá Jalovica

  Martin Kukučin
  Rysavá Jalovica

  Je to o alkoholikovi Adamovi Krtovi ktory šije a predáva kapce. Jedného dňa má ísť kúpiť jalovicu a jeho žena mu dá päťdesiat zlatiek. Po celom dni predávania si všimol že už je len posledná stará a takú už nikto nechce. Cestou domou stretne suseda aj s mladou jalovicou, dohodnú sa na cene a idu si vypit do krčmy. Ked opitý odídu s krčmy, jalovica nikde. Tak Krt ide domov bez peňazí a bez jalovice s vedomím že jeho žena bude veľmi naštvaná. Na ďalší deň po hádke so ženou zmizne a celá dedina ho nevie nájsť. Po niekoľkých dňoch príde aj s peniazmi ktoré utratil za jalovicu a alkohol a od vtedy už nikdy nepil alkohol.

  Toto dielo je zamerané na alkoholizmus v 19tom storočí. Kritizuje a ukazuje následky pitia alkoholu.

  Mne sa kniha páčila preto lebo sa pri nej zamyslím aky je alkohol zlý a čo môže spôsobiť. Odporučil by som ju prečítať preto lebo môže ľuďom zmeniť pohľad na pitie alkoholu.

  Adam Krt je poslušny manžel ktorého žena drží na krátko, má pred ňou veľký rešpekt a dáva jej všetky peniaze. Je aj alkoholik a ma veľké problémy s pitim. Veľa svojej žene sľubuje že už nebude piť ale vždy to poruší.

  Hlavná postava – Adam Krt
  Vedľajšie postavy – Eva Krtová, Adam Trnka, Eva Trnková, Martin Šmálok

  Vydavateľstvo : Liber Novus d.o.o Serbia v spolupráci s spol. Ringler Axel Springer Slovakia, a.s.