Preskočiť na obsah

Sarah J. Maas – Zrodená z ohňa

    Osemnásťročná Celaena Sardothien, najväčší vrah v Adarlane a kráľov šampión má tajomstvo. Jej pravé meno je Aelin Galathynius, dedič Terrasenského trónu a čiastočne fae. Keď pred desiatimi rokmi ušla vražde svojej rodiny, Celaenu vychoval a trénoval jej majster. Neodhalila svoju identitu nikomu okrem Chaola, muža, ktorého milovala a potom sa vzdala, keď ju zradil.Chaol vie, že Celaena bude zabitá, ak niekto zistí, že je fae. Žiada zlého kráľa Adarlanu, aby ju poslal zavraždiť kráľovskú rodinu Wendlyn, národ vo vojne s Adarlanom. Wendlyn je posledná pevnosť fae, a Chaol dúfa, že Celaena tam bude v bezpečí, zanechá svoje povinnosti voči kráľovi a nikdy sa nevráti. Chaol to myslí dobre, ale Celaena je nedočkavá nájsť Wyrdkeyovcov, magické predmety, ktoré majú obrovskú moc a môžu byť použité na otvorenie portálov do iných svetov. Neochotne odchádza, ale namiesto toho, aby vraždila ostatných, hľadá nesmrteľnú kráľovnú Maeve z fae, jej prapratetu, aby získala odpovede o tom, ako zničiť Wyrdkeyovcov. Keď Celaena dorazí do Wendlynu, je zničená zo smrti svojho najlepšieho priateľa, Nehémie, a trávi svoje dni pitím, hazardom a hádkami. Ako sa potáca ulicami, stretáva sa s fae bojovníčkou, Rowan, ktorú poslala Maeve, aby ju priviedla na fae základňu v Mistwarde, hneď za mestom Doranelle. Mistward je útočisko pre polofae, väčšinou považovaný za dosť slabý na to, aby žil v Doranelle. Celaena sa obáva Maeve, ale potrebuje odpovede o Wyrdkeyovcov, tak ide s Rowanom. Maeve sľubuje, že dá Celaene, čo chce, ale najprv chce stará kráľovná vidieť, čo sa stalo s ohnivou mágiou Celaeniných fae, ktorú nebola schopná použiť od doby, keď kráľ zničil mágiu v Adarlane. Maeve sa rozhodla, že Celaena zostane v Mistwarde, kým bude trénovať s Rowan, aby ovládala svoje schopnosti a mágiu.
    V Adarlane princ Dorian hľadá spôsoby, ako skryť svoju ľadovú mágiu pred každým, hlavne pred svojim otcom. Náhodou stratí kontrolu a použije svoju moc pred krásnou kráľovskou liečiteľkou, Sorchou, mladou ženou, ktorá je roky tajne zamilovaná do Doriana. Sorcha prisahá, že pomôže Dorianovi a úspešne potláčí jeho mágiu. Sorcha a Dorian začínajú romantický vzťah. Chaol, čerstí kráľ, ktorý má Wyrdkey a obáva sa o život svojho najlepšieho priateľa Doriana, prisahá, že zistí, ako kráľ zakázal mágiu a ako ju oslobodí. Keď Aedion, generál kráľovej armády a bratranec Aelina Galathynia, príde do Adarlanu, Chaol je znechutený, že môže slúžiť kráľovi, ktorý zabil celú jeho rodinu.
    Chaol rýchlo zistil, že Aedion je tajne verný Terrasenovi a spolupracuje s ostatkami Terrasenových šľachticov na oslobodení ich krajiny. Spoločne skupina prišla na to, že kráľ odstránil mágiu použitím trojuholníkového kúzla s tromi vežiami v vzdialených častiach krajiny. Zistili tiež, že kráľ vychováva humanoidné príšery na vzdialenom ostrove, s plánmi na prekvapivý útok na Wendlyn. Na severe, kráľ naverboval troch rivalov čarodejníckych klanov, aby za neho jazdili na vyvernoch, stvoreniach podobných drakom, do boja. Klany sú násilné a súperiace, sotva sa držia od toho, aby sa navzájom nepozabíjali. Manon Blackbeak, dedič klanu Blackbeak a jedna z najdivokejších čarodejníc, vzdoruje svojej babičke a očakávaniam vyberaním Abraxosa, malého, ale vysoko inteligentného vyverna. Manon začína spochybňovať nemilosrdnú nenávisť, ktorú ju učili celý život. V Mistwarde je Rowan chladný a brutálny učiteľ, ktorý využíva hrozby a násilie, aby donútil Celaenu presunúť sa do fae formy a priniesť jej ohnivú mágiu. Najprv Celaena nemá žiadnu kontrolu, ale nakoniec sa naučí. Celaena a Rowan sa stali priateľmi, a ona mu pomáhala vyšetrovať zvláštne vraždy demi-fae v tejto oblasti. Zistia, že Valgovci páchajú tieto vraždy. Valgovci sú rasa démonov z iného sveta, ktorá pôvodne ukovala Wyrdkeyovcov. Valgovia nemajú telá, takže kráľ využíva polofae ako hostiteľov týchto stvorení, ktoré povolal pomocou Wyrdkeyov. S hrozbou útoku na ich základne, Rowan a Celaena pripravujú civilistov na boj, ale útok príde skôr, ako očakávajú. Zatiaľ čo Celaena bojuje s tromi Valgskými princmi, Rowan bráni základňu pred ostatnými členmi armády. Dokonca aj vo svojej fae podobe a s použitím najsilnejšej ohnivej mágie, Celaena je takmer porazená, kým s ňou Rowan nevytvorí krvné puto, ktoré jej umožní použiť aj jeho mágiu. Spoločne porazili Valg. Po bitke sa vydali do Doranelle, aby získali odpovede od kráľovnej Maev. Maeve povedala, že Wyrdkeyovcov nemožno zničiť, len ich dať späť do Wyrdgate, ale nikto nevie, ako to urobiť. Kráľovná brutálne zbičovala Rowan. Celaena zachráni Rowana od kráľovnej. Správa, že kráľovná Aelin je živá a dosť silná na to, aby porazila kráľovu armádu vo Wendlyne, sa rýchlo šíri. Kráľ je nahnevaný a Chaol plánuje rýchlo opustiť Adarlan, dúfajúc, že zoberie Doriana a Sorchu so sebou, aby boli v bezpečí. Skôr ako to niekomu povie, on, Aedion, Dorian a Sorcha sú povolaní do kráľovských komnat. Aedion je pripútaný a odvedený do žalárov čakať na popravu. Dorian prosí o Sorchin život, ale kráľ ju popraví. Chaol vytiahol meč, aby bojoval, ale Dorian vedel že jeho najlepší priateľ je ďalší, použil svoju mocnú ľadovú mágiu, aby zamrzol miestnosť tak dlho, aby Chaol utiekol. Dorian je zajatý. Na krk má náramok z Wyrdstonu, čo ho spôsobuje pod otcovou kontrolou. Celaena nastúpila na loď smerujúcu do Adarlanu. Chce nájsť svojho bývalého pána, Arobynna. Verí, že Arobynn jej vzal amulet z krku, amulet s tretím Wyrdkeyom, pred 10 rokmi, keď ju našiel.
    Trvá na tom, že musí ísť sama. Zatiaľ čo Rowan nie je z jej rozhodnutia nadšený. Celaena plánuje zhromaždiť svoj dvor a zmobilizovať armádu proti kráľovi, aby mohla získať späť svoj trón v Terrasene. Pošle po Rowana, keď nastane správny čas.