Stella Armitage Príma B
Čitateľský denník
Kniha ktorú som čítala sa volá Pán Tragáčik a Atanarichov poklad. Je to druhá kniha v sérií Pán Tragáčik, ktorú napísal Zbigniew Nienacki. Literárny druh je epika a žáner je novela. Tento príbeh sa odohráva v Gasiorach. Príbeh má 18 kapitól, spisovateľ napísal knihu v ja-rozprávaní a kniha má chronologický postup.
V tomto diele Pán Tragáčik, archeológovia a spoločnosť, jeho brat a Krystyna (jeho nová kamarátka) hľadajú stratený fikus pani Rzyndovej ktorý bol ukradnutý.
Pán Tragáčik prvým menom sa volá Tomasz. Má jedného brata menom Pawel. Vyštudoval dejiny umenia. Je celkom múdry ale ako aj jeho kamarátka ho nazvala je “mäkkýš“.
Ako vedľajšiou postavou bola Krystyna ktorá je Tomaszova nová kamarátka ktorá sa predstaví čitateľom v tomto diele. Na začiatku je veľmi záhadná a celkovo má takú povahu. Je milá ale vie sa rýchlo uraziť.
Dej tohto diela je veľmi zaujímavý. Počas leta je Tomasz zo svojimi kamarátmi, archeológmi. Vykopávajú mohyly a hľadujú cenné veci. Jedného dňa Pani Rzyndová príde a povedala ím že v noci jej zlodej ukradol jeden z troch fikusov (rastlina). Archeológovia bádajú po zlodejovi celé leto. Počas tohto Tomasz nájde Krystynu samú na pustom ostrove. Tu sa zoznámia a neskôr sa Krystyna ku ním prisťahuje do tábora. Keď´ archeológovia prídu za Pani Rzyndovou, zistia prečo zlodeji ukradli fikus. Nie kvôli rastline ale kvôli tomu v čom bola zasadená rastlina. Z pravého zlata! Ale Pani Rzyndová o tom vôbec nevedela. Neskôr sa zistilo že zlato pochádzalo z Atanarichovho pokladu.(Významny muž ktorý zahrabal svoj poklad aby ho nikto nedostal). Ale stále sa bádalo po činiteľovi a fikuse s nádobou zo zlata. Na konci knihy našli stratenú vázu, ale iba Tomasz, Krystyna a Andrejz (jeho kamarát) vedeli kto ho ukradol. Bol to ich kuchár ktorý vždy chodil s nimi na archeologické výskumy. Čakal ho však dôchodok a Tomasz si myslí že to bol dôvod prečo ho ukradol. Ale však kuchárove dobré srdce nakoniec rozhodlo vrátiť zlato, ale bez toho aby niekto vedel.
Zaujímavý citát: Spomenul som si na vystríhanie múdrej knihy škandinávskych báji Eddy: Never kráse dňa, ani spiacej zmije… str. 189
Kniha má hlavne dlhé vety ale obsahuje aj krátke. Vyskytujú sa tu hlavne oznamovacie taktiež aj zvolacie alebo opytovacie vety. Kniha má pásmo rozprávača aj postáv. Slovná zásoba tejto knihy obsahuje jadro slovesnkej zásoby plus nejaké umelecké prostriedky. Jazykový štýl je umelecký. (Vyskytovali sa tu taktiež cudzie výrazy)