Preskočiť na obsah

Škola biznisu – Robert T. Kiyosaki

  Ako už sám názov opäť predpovedá, kniha je zameraná na odbornú časť literatúry. Opisuje svet financií a kolobeh jednotlivých štruktúr a postojov človeka k peniazom.

  Autor, pomerne známy predovšetkým vďaka svojmu knižnému trháku a najpredávanejšej knihe – Bohatý otec, chudobný otec; vydáva ďalšiu veľmi podobnú publikáciu zo sveta financií. Kniha zaujme najmä priamymi príkladmi zo života Kiyosakiho. Nepochádza totiž z bohatej rodiny. Všetko si musel doslova vydrieť sám. Dostal sa úplne na vrchol z ktorého spadol zas na úplne dno. Okúsil chuť úspechu ale aj bolesť zlyhania a sklamania a v tejto knihe krásne opisuje ako si jedno bez druhého len ťažko vážiť a chápať.
  Jeho stručnú a veľmi priamu teóriu o hospodárení a prácou s peniazmi vždy doplní jednoduchým príkladom buď už teda spomínane z jeho života alebo zo života ľudí v jeho okolí. Mňa osobne najviac zaujal jeden kvadrant v ktorom opisuje rozdelenie pracujúcich ľudí na základe ich príjmov a mysleniu.
  Mimo iného však spomína aj ďalšie veľmi dôležité faktory ako rodina, duševné zdravie či fyzické zdravie.
  Myslím si, že práve takéto knihy by mali čítať ľudia v mojom veku viac a mali by byť povinným čítaním v 21. storočí. Priamo táto kniha mi dala znalosť o rôznych druhoch podnikania, príjmov, spôsobov ako riadiť a zamýšľať sa nad peniazmi aby pracovali pre mňa a niekedy v budúcnosti sa vedieť správne rozhodnúť v otázke investovania. Veľmi sa mi taktiež páči, že kniha nie je zameraná na nijakú konkrétnu vekovú skupinu ľudí. Dáva všeobecný pohľad a každý sa v nej dokáže jednoducho zorientovať a nájsť si to svoje v čom sa vidí a čo mu je známe alebo blízke, v čom by sa mal zlepšiť alebo naopak nedávať možno toľko pozornosti. Je v nej aj veľa praktických testov osobnosti alebo aj otázky na zamyslenie. Tiež na konci jednotlivých kapitol je stručné zhrnutie a vyjadrenie myšlienky autora čo ma udržiavalo v kontexte a nestrácala som sa v množstve informácií.
  Ako som spomenula, myslím si, že túto knihu by si mal prečítať každý bez ohľadu na vec či pohlavie. V dnešnom svete je finančná gramotnosť jeho neodmysliteľnou súčasťou a bez nej sa veľmi ťažko žije a prežíva. Je fajn, že väzba nie je ani tak dlhá, čo môže byť dostatočne motivujúce aj pre začiatočníkov. Ešte ma veľmi zaujalo grafické spracovanie knihy a ilustrácie napr. už spomínaného kvadrantu. Pomohlo mi to si jednoduchšie predstaviť autorovu myšlienku a zorientovať sa v danom texte. Celkovo mi kniha dala určite neskutočne veľa cenných vedomostí a jej čítaním som zmysluplne využila svoj voľný čas príjemnou a zároveň náučnou formou.