Preskočiť na obsah

Slovenskí zbojníci

  Slovenskí zbojníci
  Autor: Renáta Matúšková
  V tejto knihe si môžete prečítať rôzne povesti o slovenských zbojníkoch.
  Zbojnícka prísaha: Prisahám večnému Bohu,
  Svätej Trojici, Panenke Márii
  a všetkým Božím svätým,
  že svojich tovarišov nevyzradím,
  neoklamem ani neopustím
  ani v šťastí, ani v nešťastí.
  Tak mi Pán Boh pomáhaj!

  Hlavné postavy: Fedor Hlavatý, Juraj Hrajnoha, Juraj Jánošík, Matej Klinovský, Jakub Surovec, Tomáš Uhorčík, Michal Vdovec
  Všetky tieto hlavné postavy sú zbojníci a vybral som zbojníka Michala Vdovca, o ktorom chcem povedať viac.
  Michal Vdovec čo bohatým vzal, rozdal chudobných a za to si vyslúžil veľký obdiv. Žil sto rokov po Jánošíkovi a vyslúžil si prezývku „gemerský Jánošík“. Dlho sa mu darilo zbíjať, ale nakoniec ho uväznili a popravili obesením. Hovorí sa, že na výstrahu nechali visieť jeho telo dovtedy, kým z neho neostala kostra a lebka je údajne uložená v kaštieli v Betliari.
  Povesť o Michalovi Vdovcovi: Majster útekov z väzenia
  Obsah: Po dlhom čase Michala Vdovca chytili a dali do väznice. Zistil ale, že strážnik je z jeho rodnej dediny – Henckoviec. Volal sa Matej od Jakubov. Keď zistil, že je to tak, začal sa správať slušne. Keďže bol vzorný väzeň, zobrali ho pomáhať murárom na stavbu školy. Pre Miša to bola príležitosť na útek. Keďže bolo teplo, strážnik Matej si ľahol pod strom, aby si oddýchol. Zbojník Mišo ho uistil, že ani len nepomyslel na útek, pretože vo väzení mu je dobre. Matej mu ale neveril, takže dával pozor. Takto sa to opakovalo celý týždeň. Matej mu postupne začal dôverovať a nakoniec si naozaj pod tým stromom aj zdriemol. Takto to išlo aj ďalší týždeň, až si napokon Mišo u Mateja vybudoval úplnú dôveru. Nakoniec Mišo aj so spoluväzňom Ondrejom povedali, že idú k potoku po vodu a Matej ich s pokojom pustil, no tentokrát sa mu to nevyplatilo. Obaja väzni mu ušli hlboko do lesa a oklamali tak strážnika Mateja.