Preskočiť na obsah

Smršť – Jozef Karika

  Kniha Smršť svojim obsahom pripomína skôr psychologický triler pretože pri nejednej kapitole a pri jej čítaní mi prebehol mráz po chrbte.

  Opäť ako je pri autorovi zvykom sa dej odohráva na Orave v okolí Ružomberka a Liptovského Mikuláša. Hlavné postavy Dávid, Nina a Gabo skúmajú záhadnú haváriu dvoch rybárov na základe video nahrávky z auta ktorú našiel Dávid. Najprv to nechcel pripisovať ničomu zvláštnemu no z video záznamu bolo jasné, že šofér nebol pod vplyvom nijakej látky no aj tak sa jeho schopnosti vnímať okolie zhoršovali až nakoniec vyústili do nekontrolovateľnej jazdy. Zdalo sa dokonca akoby ich niečo prenasledovalo a nasledovalo nevysvetliteľné vytočenie vozidla a priamy náraz.
  Nina ako zdravotná sestra a skúsená psychologička spolu so svojim manželom policajtom Gabrielom prišli Dávidovi ako tí praví na objasnenie tejto záhady. Samozrejme veľa racionálnych vysvetlení sa nepodarilo nájsť, no to im nedá pokoj. Všetko musí mať racionálne vysvetlenie, nie tak ?
  Preto sa rozhodnú daný úsek cesty prejsť v rovnaký deň a aj v rovnakú hodinu ako muži na zázname.
  Nasleduje sled udalostí, ktoré príbeh zamotávajú a naše hlavné postavy zisťujú, že rovnakým záhadným pričinením toto nebola prvá nevysvetliteľná havária na tomto úseku. Ich pátranie ich zavedie k staršiemu pánovi ktorý podobnú haváriu ako mladý prežil a rozpráva im svoju skúsenosť s prízrakom vdovy prechádzajúcej popri oravských cestách. Opäť ďalší iracionálny a duchársky príbeh prinúti postavy konať. Po prvý raz ich prízrak ušetril a ospravedlnil ich okázalé správanie, no druhý raz im nič neodpustí.
  Nasleduje doslova boj o holý život a boj s vlastnou mysľou a faktami čo je a čo nie je realita. Nevysvetliteľné okolnosti naberajú na obrátkach a príbehy čo rozprával starý pán a aj videozáznam z auto kamery začínajú dávať zmysel a postavy sa ocitajú na tenkom ľade medzi životom a smrťou.
  Pre tehotnú Ninu sa chvíľkové zastavenie na pumpe stane osudným. Výstrel priamo do brucha. No čo by ani v najhoršej nočnej more nepovedala, že to bude rukou jej manžela, no a Dávid z miesta činu uteká priamo do náručia smrti a stráca sa v diaľke tmy a zmätku.
  Príbeh má veľmi veľa vedľajších zvratov a takzvaných AHA momentov čo sa mi neskutočne páčilo. Čo ma však ešte viac nadchlo bolo oznámenie sfilmovania knihy a čoskoro sa môžeme tešiť na jej premiéru v kinách. Predtým však určite odporúčam prečítať si knižnú verziu.