Preskočiť na obsah

Smrť na Níle

  Agatha Christie
  Linet Ridgewayová je jedna z najbohatších žien Anglicka a nápadníci sa o ňu len bijú. Jedného večera za ňou príde jej dávna kamarátka Jaquiline de Bellefort, ktorá je narozdiel od Linnet chudobná.Jackie príde za Linnet s novinkou, že sa bude vydávať za Simona Doyla, ktorý nedávno stratil svoje zamestnanie a či by ho Linnet nezamestnala, keďže potrebujú peniaze. Keby malo totiž niečo zabrániť ich svadbe tak by bola schopná zabíjať.Linnet si ju vypočuje a po predstavení so Simonom ho príjme do zamestnania.V ten moment sa pre ňu všetko zmení.
  O niekoľko mesiacov sa Linnet zosobášila so Simonom, ktorý sa rozhodol zrušiť zásnuby s Jackie a zobrať si Linnet.Jackie od hnevu a zo žiaľu prišla s geniálnou pomstou.Zo začiatku ich chcela zabiť, ale nakoniec sa rozhodla, že navomanželov bude prenasledovať po ich svadobnej cene po celej zemi, aby v nich vyvolala hnev a aj výčitky.Prenasleduje ich aj do Egypta, kde sa okrem nich nachádza, aj pani Alllertonová s jej synom Tímom, bohatá slečna Vaň Schuylerová spolu so svojou opatrovateľkou slečnou Bowersovou a neterou Corneliou Robsonovou, spisovateľka Salome Otterbournová s jej dcérou Rosalie, Linetin poručík Andrej Pennington, mladý, československý doktor Ludwig Bessner, Jim Fanthorp a svetoznámy detektív Hercule Poirot, ktorý prišiel na dovolenku.Keď sa o Poirotovi dozvie Linnet príde za ním s ponukou o nový prípad a rozpovie mu, čo sa deje. Poirot síce chápe Linnetine obavy o jej život, ale bohužiaľ nemôže nič robiť, keďže toto nieje trestný čin.Ale, aby upokojil Linnet rozhodne sa porozprávať s Jacqueline.Počas rozhovoru mu Jackie rozpovie všetko. Následne Jacqueline ukáže Poirotovy svoju zbraň a povie mu, ako si predstavuje, že by zabila Linnet. Poirot na ňu a apeluje, aby neotvárala svoje srdce k zlu. Po tejto odpovedi Jacqueline sa zamyslí a následne sa zľakne, pretože videla tieň nejakej postavy.Poirot si niečoho takého nevšimol, a preto to ani neriešil.
  Na druhý deň ráno sa Poirot stretne so Simonom, ten mu chce vysvetliť jeho uhol pohľadu na celú záležitosť a zmieni pritom, že ďalší deň tajne odchádza na plavbu po Níle na parníku Karnak, aby sa zbavil Jacquelin.Poirot mu povie, že to je dobrý nápad a, že tam bude aj on.
  Nasledujúci deň prebieha príjemne.Všetci sa presunú na Karnak vrátane Simona a Linnet, ktorí sa tešia, ako si užijú plavbu po Níle. Táto predstava sa, ale náhle rozplynie, keď sa na palube objaví Jacqueline.Linnet to nesmierne rozruší, a preto príde za Poirotom požiadať o pomoc, pretože je obklopená nepriateľmi.Jedného dňa na Linnet skoro spadne veľký kus kameňa, ktorý by ju mohol zabiť.V ten istý deň sa na palube ocitne Poirotov priateľ plukovník Race.A v noci Jacqueline strelí Simona do nohy.Stalo sa to v salóne a svedkami boli Cornelia a Fanthorp. Simon nechce aby vznikol škandál, preto ich poprosil, aby Jackie upokojili a jeho potom zaniesli k doktorovi.Keď sa Jackie upokojí po 10 minútach prídu pre Simona, aby ho ošetrili. Jim ide do salóna pre zbraň, lenže tam kde mala byť ju nenašiel.
  V tú noc sa totiž ešte raz strieľalo, konkrétne na Linnet, ktorá sa nájde mŕtva.Tohto prípadu sa zhosti Hercule Poirot. Po prešetrení miesta činu sa dozvie, ako zomrela. Okrem toho sa od Bessnera dozvie aj o udalosti medzi Jacqueline a Simonom a, ako obidvaja boli po tejto udalosti celú noc strážení.Keď, ale Linnet nezabila Jackie, ktorá má alibi, tak kdo potom?
  Poirot začne s vypočúvaním a neskôr si všimne, že zmizli perly, ktoré vlastnila Linnet.
  Poirot spolu s Racom pokračujú vo vypočúvaní svedkov.Dozvedia sa, že počas noci viacerí počuli, že niečo spadlo do rieky a niektorí zase videli niekoho na palube.Poirot zisti, že to bola Rosalie, ale ona Linnet nezabila.Zahadzovala totiž alkohol kvôli svojej matke. Aj plukovník Ráce počul žblnknutie. Poirota, ale zaujme, ako je možné, že on nič nepočul.Taktiež v rieke sa neskôr nájde štóla, v ktorej je zabalená zbraň.
  Je obed a Poirot s Racom sa obed rozhodnú využiť v prehladaní kajút, aby našli perly.V tom, ale za nimi príde slečna Bowersová s perlami.Odôvodnila to tým, že slečna Van Schuylerová je kleptomanka.Poirot si, ale všimne, že perly sú falošné.Je to taká presná imitácia, že si to človek ani nevšimne.
  Perly sa síce našli, ale prehliadku kajút spraviť museli. K Poirotovi sa dostane, že slúžka Linnet Doylovej Louise sa nedostavila na obed. Poirot prehľadáva kajuty a okrem pár vecí v kajutách ľudí plukovník Race nájde v kajute Louise jej mŕtvolu.V ruke mala roh s tisíc frankovej bankovky.Z toho usúdili, že im ráno pri výsluchu Louise nepovedala pravdu.Vedela totiž k do je vrah a rozhodla sa ho vydierať. Bohužiaľ kvôli jej túžbe po peniaze zomrela. Zo smrti Louise Bourget sú všetci šokovaný.Poirot s Raceom sa nemajú čoho chytiť, preto idú za Simonom kvôli pár detailom.Bessner im, ale povie, že to neni dobrý nápad, pretože Simonovy sa priťažilo a potrebuje pokoj.Poirot sa s ním dohodne, a tak za ním prídu. Ako sa ho vypytujú do kajuty príde Salome Otterbournová a chce im povedať kdo je vrahom, pretože videla, ako vrah vchádza do kajuty Louise. Už chcela povedať kdo je vrahom, ale v tom ju zasiahne kulka a zomiera.Bola zabitá zbraňou, ktorú vlastní Pennington, ale on to nebol. Ale napriek tomu si dohodne schôdzku s Poirotom.
  Neskôr Race nájde Poirota v salóniku, ako rozmýšľa a čaká na stretnutie s Penningtonom.Má ešte čas, a preto sa rozhodne vyriešiť prípad.
  Do svojej kajuty si zavolá Jima Fanthorpa a spýta sa, čo tam robí, pretože určite tu neni náhodou. Jim mu na to povie, že sem prišiel sledovať Linnet a hlavne, čo podpisuje, pretože jeho strýko je Linnetin právnik a mal podozrenie, že ju Pennington okráda.Po vypočutí Jima príde na radu Pennington, ktorý povie, že ani on tu neni náhodou, pretože si myslel, že ju jej právnik okráda.Na konci Poirotovi povie, že to bol on kvôli komu na Linnet skoro padol ten kameň, ale vraj to bola nehoda a on Linnet nezabil.Keď odíde Poirot si nechá zavolať Tima Allertona. Ešte predtým, ako príde sa Race pýta, prečo takto Poirot postupuje. On mu na to povie, že treba pravdu odhaľovať postupne.Tim príde do kajuty Hercula Poirota a on ho obviní, že to bol on kdo ukradol perly a, keď si toho všimla Linnet zastrelil ju.Tim to popiera, ale nakoniec sa prizná k tomu, že ukradol tie perly, ale nezabil ju.Poirot to totiž vie aj to, že ona si toho určite všimnúť nemohla, pretože jej bolo podané uspávadlo, aby tvrdo spala, tak isto ako aj jemu.Preto nepočul nič, čo sa tú noc stalo.Následne necháva zavolať Rosalie. S Timom sa dohodne, že, keď perly vráti nebude to riešiť.Po odchode prídu do kajuty doktor Bessner a Cornelia, aby pánom oznámili pár detailov.Poirot, ale na to by vyriešil prípad potrebuje obecenstvo, a preto, keď už sú tam začne rozprávať kdo zabil Linnet.Vraždu spáchal Simon.Keď to Poirot povie nikdo mu neverí.Kedy by to stihol, keď mal v kolene kulku. Lenže Poirot prišiel na to, že strela, čo na neho strelila Jackie bola slepá, preto, keď Cornelia a Fanthorp upokojovali Jackie on zobral zbraň prišiel do kajuty Linnet, zastrelil ju a vrátil sa do salóna, kde sa sám strelil do nohy. Bohužiaľ videla ho slúžka Louise a vydierala ho.Preto o tom povie Jackie a ona ju zabije.Lenže aj tedy bola videná, a preto musela konať rýchlo, a tak zastrelila Salome.
  Ďalšie ráno z Karnaku 3 mŕtvoly a 2 vrahov.Simon sa pri konfrontácii zosypal a ku všetkému sa priznal.Lenže Jackie neznesie skutočnosť, že si nebude môcť zobrať Simona za muža, a preto začne zabíjať.Najskôr strelí Simona a potom seba.