Preskočiť na obsah

Smrť na Níle

  Smrť na Níle
  Agatha Cristie

  Kniha, ktorú som čítala, sa volá Smrť na Níle. Je to jedna z najslávnejších kních od Agathy Cristie. Agatha Cristie je slávna anglická spisovateľka, ktorá písala detektívky.
  Smrť na Níle patrí medzi detektívky. Príbeh je písaný chronologicky a retrospektívne. Je tam použitá spisovná slovná zásoba. Príbeh sa odohráva v Anglicku a Egypte v 30. rokoch 19. storočia.
  Hlavné postavy tohto príbehu sú Linnet Ridgewayová a Hercule Poirot. Linnet je najbohatšia žena Anglicka. Linnet vždy dostane to, čo chce. Je nádherná, vysoká žena. Okolo krku nosí perly a vždy má na sebe elegantné šaty. Hercule Poirot je múdry detektív, ktorý má vždy pravdu. Vyrieši každý jeden prípad, ktorý sa mu vyskytne. Je nízky a často chodí v smiešnom oblečení.
  Vedľajšie postavy príbehu sú Jacqueline De Belleford a Simon Doyle. Jacqueline je Linnetina najlepšia priateľka. Má latinský pôvod. Je zamilovaná do Simona. Simon Doyle je Linnetin muž. Jeho bývalá snúbenica je Jacqueline. Nevie nič o financiach.
  Linnetina najlepšia priateľka Jacqueline si našla snúbenca, ktorým je Simon Doyle. Chcú mať svadbu, lenže ani jeden z nich na tom nie je finančne dobre a preto Jacqueline požiada Linnet, aby zamestnala Simona. Linnet sa ale zamiluje do Simona a Simon zas do Linnet. Linnet a Simon majú svadbu a Jacqueline z toho zúri, Doylovci idú na svadobnú cestu do Egypta, ale Jacqueline sa rozhodne ich prensaledovať, všade kde idú. A taktiež sa im vyhráža smrťou.
  Doylovci sa vyberú na plavbu po Níle, kde znovu stretnú Jacqueline. Po pár dňoch plavby Jacqueline postrelí Simona do nohy, ale on to prežije. V tú istú noc je postrelená aj Linnet, ktorá na to zomrie. Detektív Hercule Poirot sa to rozhodne vyšetrovať, no zistí sa, že Jacqueline Linnet nezabila. Postrelené su aj ďalšie dve osoby na palube. Po dlhom vyšetrovaní sa zistí, že ďalšie osoby zavraždil Simon Doyle. Simon zabil Linnet preto, aby potom zdedil jej peniaze.