Preskočiť na obsah

Stopárov sprievodca galaxiou

    Píšem čitateľský denník o diele Stopárov sprievodca galaxiou od autora Douglasa Adamsa. Jedná sa o dobrodružný román. Dej sa odohráva z počiatku vo Británii a neskôr aj po celej galaxii. Pri písaní tejto knihy autor použil ako aj chronológiu, tak aj retrospektívu. Celkový rozsah knihy je 193 strán rozdelených do 35 kapitol. Autor používa dlhé, zväčša oznamovacie vety. VV tejto knihe sa používa aj pásmo postáv aj pásmo rozprávača. Slovná zásoba je zväčša spisovná, no je okorenená niekoľkými vymyslenými galaktickými slovami.
    Dej knihy opisuje príbeh pozemšťana Arthura Denta, ktorého deň sa nezačína práve ružovo. Dozvie sa, že jeho dom bol určený k demolácií, aby sa na jeho mieste mohol postaviť diaľničný obchvat. Snaží sa tomu zabrániť tak, že si pred svoj dom ľahne a tým zablokuje buldozéry. Jeho dobrý priateľ, Ford Prefekt, mu však oznám, že zem aj tak o chvíľu zanikne a tak ho pozve poslednýkrát do krčmy. Tam sa snaží Arthurovi vysvetliť, že je z inej planéty a že o niekoľko minút bude Zem zničená pre novú medzigalaktickú diaľnicu. Aj napriek tomu že zem je zničená, naši hrdinovia prežijú vďaka tomu, že nasadnú na mimozemskú loď. Keď sa však mimozemšťania dozvedia, že na ich lodi sa vezú dvaja stopári, okamžite po nich začnú pátrať. Po tom čo ich chytia ich vyhodia do vesmíru, kde človek dokáže prežiť iba 30 sekúnd. Arthur a Fordsú však zachránení inou loďou. Konkrétnejšie revolučnou loďou Srdce zo zlata, ktorá bola ukradnutá galaktickým prezidentom Zafodom Bíblbroxom počas jej slávnostného predstavenia Zafod ukradol „Srdce zo zlata“, aby mohol nájsť bájnu planétu Magrathey, kde žijú hyperpriestorový inžinieri schopný vyrobiť celé planéty na mieru. Po tom, čo Magrathey nájdu sa dozvedia, že tu v dávnej minulosti bol postavený počítač ktorý bol schopný odpovedať na všetky otázky ohľadom života, vesmíru a vlastne všetkého. O 7 a pol milióna rokov neskôr našla odpoveď a bolo jej 42. Znenie základnej otázky však už nie je známe a tak vytvorili ďalší ešte dokonalejší počítač a to síce planétu Zem, na ktorej robili myši pokusy na ľuďoch. Tomuto počítaču však trvalo odpovedanie na otázku 10 miliónov rokov. No bohužiaľ tesne pred tým, ako týchto 10 miliónov rokov ubehlo, bola planéta Zem zdemolovaná. Myši teda rozhodnú, že ak zoberú Arthurovi mozog, budú schopný odpovedať na tieto otázky. Keď sa toto naša partia dozvie, rozhodnú sa čo najskôr nalodiť na Srdce zo zlata a odletia z planéty.
    Celkovo sa mi kniha stopárov sprievodca galaxiou veľmi páčila. Páčilo sa mi, ako tá kniha predstavovala úplne šialený a prehnaný pohľad na náš vesmír a našu galaxiu. Taktiež sa mi páčilo, ako z počiatku bola zem a celkovo pozemšťania vykreslení ako zaostalí a primitívni, Iba na to, aby sa na konci knihy ukázalo že Zem bola vlastne najpokročilejší počítač vo vesmíre. Nechápem s kade nabral Dauglas Adams takéto nápady, ale rozhodne bolo čítanie tejto knihy veľká zábava a odporúčil by som ju každému fanúšikovi sci-fi a čítania.