Preskočiť na obsah

Stopárov sprievodca galaxiou

    Stopárov sprievodca galaxiou je už klasika v svete sci-fi ktorý odštartoval celý tento žáner. Mne sa táto kniha veľmi páčila, tu je prečo si to myslím:
    Kniha sa začína u Arthura Denta na vidieku s jeho priateľom Fordom Prefectom. Práve sa robotníci pred jeho domom pokúšajú o zbúranie jeho domu aby vznikol priestor na diaľnicu ktorá sa mala stavať cez tento úsek. Arthur to síce netušil, no Ford Prefect je vskutočnosti mimozemšťan z Betelgeuse, ktorý vie že za niekoľko minúť bude Zem vaporizovaná. Preto pokojne povedal Arthurovi že nemá zmysel sa snažiť, aj tak čoskoro skončí svet. Arthur mu neveril, ale išiel sa s ním napiť do krčmy. Uprostred toho ako pijú sa z oblohy ozval hlas informujúci ich o tom že keďže Zem leží na mieste kde sa má postaviť hyperpriestorová diaľnica, musia ju zničiť. Vtedy začnal Ford rýchlo konať, a podarilo sa mu premiestniť na vesmírnu loď Vogónov(druh ktorý prišiel zničiť zem) aj s Arthurom. Vogóni sú ale nepriateľský k v podstate hocičomu čo sa hýbe, a keď ich objavili, začnali ich vypočúvať tým, že im začali recitovať ich „poéziu“. Pri tejto poézií majú ľudia chuť sa zabiť, iba aby prestala. Po vypočúvaní sa Vogóni rozhodli, že keďže im už na nič nie sú, hodia ich do prázdnoty vesmíru. Lenže zhodou náhod vtedy išla okolo loď Srdce zo Zlata, ktorú ukradol Fordov kamarát Zafod Bílbrox(zároveň prezident galaxie) a tak ich vyzdvihli pár sekúnd pred smrťou. Na palube je aj posledný človek čo prežil zničenie Zeme okrem Arthura, Trillian, a aj extrémne depresívny robot Marvin. Zafodovi sa stále snívalo, že mu niečo z neho chýba, akoby stratil časť duše, a preto sa táto pätica vybrala na všelijaké vesmírne dobrodružstvá aby zistili čo sa stalo Zafodovi.
    Myslím že z tejto ukážky je vidieť, že Stopárov Sprievodca Galaxiou je niekedy veľmi chaotická, ale aj pútavá kniha ktorú odporúčam všetkým fanúšikom sci-fi.