Preskočiť na obsah

Stopárov sprievodca galaxiou – Douglas Adams

    Stopárov sprievodca galaxiou
    Kniha stopárov sprievodca galaxiou od Douglasa Adamsa a veľmi zaujala štýlom akým je napísaná. Autor píše vo výlučne fantasy štýle s filozofickým podtónom. Veľmi sa mi taktiež páčili myšlienky spomenuté v knižke. Kniha má 35 kapitol napísaných v retrospektívne- chronologickom štýle vďaka čomu objavujeme rôzne tajomstvá vesmíru. Odseky sú pravidelné, vety stredne dlhé a prevažne oznamovacie.
    Arthur sa jedného dňa zobudí a zistí že mu chcú zdemolovať dom pretože na jeho mieste má byť postavená diaľnica. On to však samozrejme nechce a tak si ľahne pred bager a nedovolí nikomu sa domu ani dotknúť. Po pár hodinách za ním príde kamarát Ford a donúti Arthura ísť s ním do krčmy. Ford ľudom naokolo začne hovoriť že nastáva koniec sveta a tak sa aj stane. Arthur a Ford chytia stopa( loď Vogónov), kde ale nie sú vítaný. Totižto sa dozvedáme že Ford je z inej planéty a chodí po vesmíre a zapisuje si svoje poznatky do stopárovho sprievodcu galaxiou. Zem bola zničená Vogónmi pretože na jej mieste mala byť postavaná diaľnica. Ford aj Arthur boli z lode vyhodený a vo vesmíre mali presne 30 sekúnd kým im dôjde kyslík. Našťastie ich ale zoberie loď srdce zo zlata, poháňaná na nepravdepodobnosť. Na tejto lodi sa nachádza prezident galaxie Zafod a Trillian. Zhodou okolností Zafod je bratranec Forda, Trillian je tiež pozemšťanka a Zafod aj Trillian sa pred 6 mesiacmi stretli s Arthurom v bare. Presne tam sa aj Trillian vydala na svoju vesmírnu cestu. Zafond sa stal prezidentom aby ukradol srdce zo zlata ale vôbec netuší prečo …títo štyria chvíľu cestovali vesmírom keď narazili na magrateu-5milónov rokov zabudnutú planétu ktorá vyrábala planéty. No prestala ich vyrábať kvôli ekonomickej kríze. Trillian, Ford a Zafod sa rozhodnú ísť do vnútrajška Magratei a Arthur zatiaľ stráži pred vchodom. Rozhodne sa trochu poprechádzať a tam ho nájde jej pracovník Magratei. Zoberie ho priamo do jej stredu a povie mu o vzniku zeme: Existoval taký počítač ktorý vedel odpoveď na všetko na svete no keď sa ho ľudia ktorý ho postavili opýtali prečo vlastne existuje vesmír odpovedal že mu nájdenie odpovede bude trvať, povedzme, približne 7 miliónov rokov. Tak si teda počkali. Keď nastal veľký deň odhalenie veľkého tajomstva počítač im povedal že odpoveď na ich otázku je 42. No oni pre zmenu nevedeli aká bola otázka. Počítač tiež povedal že nie je najmocnejší počítač vo vesmíre ale je to niečo iné… Zem, ktorú aj sám navrhol. Obyvatelia teda dali vyrobiť Magratei Zem, a čakali milióny rokov kým im zem povie tú dôležitú otázku. No 5 minút predtým než sa to stalo Vogóni Zem zničili. V Magratei sa teba začala stavať nová Zem a preto aj vstali jej obyvatelia aby ju vyrobili. Dali zavolať Arthura, Forda, Trillian aj Zafoda a chceli od Arthura odkúpiť jeho mozog. Ten im ho dať nechcel a tak mu vysvetlili že práve on má najbližšie k zemi pretože je predsa len pozemšťan ktorý šťastnou náhodou unikol pred istou smrťou. Prišli za nimi aj policajti ktorý hľadali Zafoda no nakoniec umreli pretože im niekto odpojil kyslík. Naši štyria hrdinovia sa potom vracajú na loď a pokračujú v svojom vesmírnom dobrodružstve…
    Citát: „Budú sa takéto veci diať zakaždým, keď použijeme nepravdepodobnostný pohon?“ spýtal sa jej. „Bohužiaľ je to veľmi pravdepodobné. “odvetila (str.104)
    ISBN:978-80-556-2356-6