Preskočiť na obsah

Synovia Veľkej Medvedice – III.diel: Jaskyňa v čiernych horách (: Liselotte Welskopfová – Henrichová)

  Názov knihy: Synovia Veľkej Medvedice – III.diel: Jaskyňa v čiernych horách
  Autor: Liselotte Welskopfová – Henrichová
  V centre pozornosti 3. dielu šesťdielneho románového cyklu Synovia Veľkej Medvedice sú osudy bývalého indiánskeho náčelníka Mattotaupu a jeho syna Harku. Belosi ich volali aj Top a Harry. Ako vyhnanci vedú nebezpečný život v divočine. Istý čas sa zdržiavajú v kmeni Siksikov, neskôr sú zamestnaní ako stopári pri stavbe Pacifickej železnice a žijú medzi dobrodruhmi a zlatokopmi. Kým v predchádzajúcom diele kedysi slávny a hrdý náčelník Mattotaupa ešte tajne pomáhal svojim súkmeňovcom proti ich nepriateľom, z diaľky pozoroval ich život a bdel nad ich bezpečnosťou, v tomto diele ho premôže nenávisť k ľuďom, ktorí ho urazili, chce sa im pomstiť, až sa napokon jednoznačne postaví na stranu nepriateľov v boji proti vlastnému kmeňu. Mattotaupov syn Harka tuší, kto je pôvodcom ich rodinného nešťastia. Hoci ešte verí v nevinu svojho otca a je presvedčený o nespravodlivom rozhodnutí kmeňa vyhnať ho z ich radov, predsa len sa mu začína postupne odcudzovať.
  Túto knihu som si zvolil preto, lebo sa zaujímam, ako žili Indiáni a mám rád napínavé knihy. Prečítal som si aj kladné odporúčania na túto knihu. Keď si vyberám knihu na čítanie, poradím sa s kamarátom, alebo si prečítam recenzie.
  Kniha je super čítanie. Mladý čitateľ nájde v knihe atmosféru dobrodružstva a nebezpečenstva, rozhodného boja Indiánov za slobodu proti neľútostnému a bezohľadnému nepriateľovi. Dramatické situácie, bohatstvo a farbitosť strhujúceho deja spôsobili, že kniha sa v novej literatúre o Indiánoch zaradila k najlepším umeleckým stvárneniam života amerických Dakotov.
  Autorka podala nový obraz Indiána, ktorý zostane nadlho v pamäti mnohých mladých i mlado sa cítiacich čitateľov.