Preskočiť na obsah

Tajný kód

  Janice Halletová
  Jedného dňa profesorovi Mansfieldovy príde od inšpektora Moonvala prosba o pomoc v jednom zvláštnom prípade.Pri prehladávaní osobných predmetov nezvestnej osoby sa našiel iPhone 4, v ktorom sa našli vymazané nahrávky v rôznych zašifrovacích súborov. Nebolo by na tom skoro nič divného, keby sa v ich nehovorilo o dosť zvláštnych skutočnostiach.Preto ich dali obnoviť a dešifrovať a následne ich poslali Mansfielfovi.
  Steven Smith je bývalý kriminálnik a bývalý člen rodiny Harrisonovcov, ktorí jeho život zmenili na nerozpoznanie a počas tohto príbehu spomína na účasť v nej. Vo väzení sa po mnohých rokoch naučí čítať.V škole sa toho moc nenaučil, preto musel chodiť na doučovania spolu s ďalšími deťmi, kde ho to moc nebavilo.
  Po prepustení z väzenia sa, ale zameria na jednu udalosť, čo sa mu stala počas doučovania.Raz, keď Steve nasadne do autobusu nájde na zadnom sedadle knihu.On síce nevie čítať, ale zoberie si ju. V ten deň na doučovaní si jej všimne jeho učiteľka pani Ilesova, ktorá mu ju zoberie z dôvodu, že tá kniha je zakázaná.Tá kniha totiž je od Edith Twyfordovej spisovateľky, ktorá počas 2. svetovej vojny písala príbehy Báječnej šestky.Edith, ale, písala dosť nekorektne, rasisticky a urážlivo. Ale slečna Ilesová ju začala čítať až bola posadnutá tou knihou.Tesne pred prázdninami roku 1983 pôjdu títo žiaci z doučovania na neohlásený výlet do domu, kde kedysi žila Edith.Počas tohto výletu, ale slečna Ilesova záhadne zmizne.Steve sa po mnohých rokoch rozhodne zistiť, čo sa jej stalo a, čo s jej zmiznutím má spoločné tá kniha.
  Zaspomína na to, ako to bolo, keď u Harrisonovcov začínal a, ako si postupne získaval rešpekt.
  Steve musí niekde začať, a preto sa rozhodne skontaktovať s jeho spolužiakmi s doučka. Nájde Paula a Shell, ale nič nové sa nedozvie.Potrebuje niečo zistiť, preto si v knihovni kupuje vydanie Báječnej šestky a púšťa sa do čítania, aby niečo našiel.Dokonca sa stretne aj s „ odborníčkou“ na Edith Twyrfordovú.
  Podarí sa mu skontaktovať sa Nathanom a Donnou.Ona mu prezradí, že Edith Twyrfordová je známa nie len kvôli jej knihám, ale aj kvôli kódu, čo vymyslela.Preto bola slečna Ilesová posadnutá jej knihami, hľadala totiž „ twyfordovký kód“.
  Aby ho našiel, požičia si iné knihy s inými kódami v knižnici, kde stretáva Lucy.
  Po 2 dňoch stretne aj bývalého zástupcu školy Tom, ktorého zmienka o Edith, znepokojí,
  Neskôr sa vydá do domu Edith spolu s Nathanom a Shell. Oni nič nenašli, ale Steve našiel papiere o kóde.
  Steve sa zaspomína na otca a na mamu, ako ho opustili a, ako sa o neho musel starať brat.Lenže nestaral. A tak stretol Andyho Harrisona hlavu rodiny Harrisonovcov, s ktorým bol život jednoduchší, aj keď musel robil niečo za, čo neni hrdý
  Steve chce pochopiť papierom, a preto chce pomoc od Nathana, ale ten to neurobí.Zdôverí sa o tom Lucy a tá mu začne pomáhať, lebo ju Steve twyfordovkým kódom zaujal.
  Ku Stevovi sa dostane, že Tom zomrel, ale nechal mu odkaz, že knihu slečny Ilsovej dal jeho bratovi Colinovy, preto sa s ním musí po rokoch znova stretnúť.
  Zamyslí sa na 90. roky, keď v rodine Harissonovcov okrádal banky, ako dokázal byť skvelým hercom, keď okrádal ľudí a, ako sa po narodený Andyho syna Harryho zmenilo Stevové postavenie v rodine.
  Po stretnutí s Colinom zistí, že tú knihu má, ale musí ju nájsť.
  Znova sa stretáva s Donnou, ktorá mu vysvetlí, ako funguje kód a je potrebné, aby išli na jedno, miesto ktoré vylúštili z knihy. To miesto bolo v strede poľa neďaleko domu Edith.Na tom mieste našli skrytý bunker z 2. svetovej vojny.Steve v ňom našiel peňaženku Wernera Richtra a obraz ryby.Pri odchode ich, ale niekto cieľavedome uzavrel v tom bunkri.Nebyť dvoch turistov dopadlo by to s nimi zle.Bohužiaľ Steve si ublíži, a preto je nútení ísť za Nathanom, pretože Donna ho kvôli osobným záležitostiam opustila.
  U Nathana sa dozvedá, že mu klamal. Nathan celú dobu vedel o tajnom kóde a celé roky sa ho snažil vylúštiť spolu s Paulom a Shell.Kvôli tomu kódy premenil garáž na miestnosť plnej teórii.A tie papiere, čo Steve našiel v dome Edith bol podvrh, nastrčný Nathanom.
  Steva stratil motiváciu. Lenže Lucy zistila z kníh jednu zvláštnosť v podobe miest, ktoré na mapách reprezentujú banky, ktoré fungovali počas 2.svetovej vojny.
  Keď bol ešte u Harrisonovcov, Andyho vnímal ako najlepšieho priateľa, ale, keď stratil svoje postavenie Andy sa o neho už nestaral a priradil ho ako šoféra aj napriek tomu, že, keď vykrádali banky dokázal mu zveriť, aj svoj život.
  Keď na 1. mieste hľadajú nejaké stopy, Steva napadnú tí istí chlapi, čo ho nedávno chceli zavrieť v tom bunkri.Našťatie Stevovi sa podarí ich striasť.
  Koncom roku 2000 Andy musel po otcovi prevziať rodinný biznis. Harry sa začínal zapájať častejšie a na Steva sa skoro zabudlo.Až pokým jedného dňa za ním nepríde Andy a nepozve ho na poslednú banku, ktorú kedy urobia.
  Steve s Lucyi prídu aj na 2. miesto, kde sa musia vkradnúť a nájdu znova obraz ryby. Steve sa znova vracia za jeho bratom, aby si vyzdvihol knihu, lenže v jeho byte boli znova tí chlapi. Steve ich zastrašil, ale kvôli tomu musel ublížiť Colinovi.Colin sa, ale nehnevá a knihu mu dáva.
  Nič v nej nanešiel, a preto prišiel za Lucy, ktorá príde s novinkou, že tajný kód našla aj v novších verziách kníh od Edith.Lucy sa, preto rozhodne konfrontovať distribútorov týchto nových verzii, čo o tom vedia.Oni, ale nič nepovedali.
  Keď priradili Steva k Andyho bratovi Johnovi, aby spravili svoju časť práce v banke. Steve sa, ale musel učiť aj jeho časť, kvôli jeho neschopnosti. Bol totiž závislý na drogách.
  Po dňoch hľadaním, skúmaním a vymýšlaním teórii, prídu znova za odborníčkou na Edith a ukáže sa, že vedela viac, ako povedala.Lenže musela ich uniesť, aby tajomstvo nikomu nepovedali. Steva chytili, ale zachránil ho Paul.V ten večer sa tiež aj dozvedá, čo sa stalo slečne Ilesovej.
  Počas lúpeže sa stane niečo, čo nečakal, Andy ho chcel zabiť, už v ňom nevidel priateľa, ale príťaž. Lenže kvôli kuklám zabije nevedomky Johna a Andy Stevovi v domnení, že to je John dá celú lúpež na starosť.Steve nevie, čo má robiť.Chvíľu sa tak motá po Anglicku a nakoniec sa sám udá.
  Steve s Lucysú u Steva doma, už vie, čo sa stalo, ale už nemá silu bojovať, preto, keď sa znova za ním prídu chlapi, čo ho prenasledujú, Iphone dá Lucy s pokynmi, aby ho dala jeho synovi.
  Lucy si vypočuje nahrávky a zistí, že Steve síce povedal, že ho uniesli, ale v skutočnosti to tak nebolo.A našla aj ďalšie nezrovnalosti, lenže Lúči ich už nedopovie, pretože, aj ju chytia.
  Profesor Mansfield si nahrávky pustí niekoľko krát a rozhodne sa nájsť Steva. Steve je totiž jeho otec.Lenže počas hľadania svojho otca nájde slečnu Ilesovú, živú a zdravú. Ona mu povie, že žiadny kód neexistuje, vymyslela ho pre deti počas doučovania. Stretne aj Nathana, pozrel sa do, aj jeho garáže, ale nič v nej nieje.
  Po niekoľkých mesiacoch konečne zistí b,čo ide.Tajný kód, o ktorý sa mal zaujímať bol totiž v nahrávkach od Steva.A tiež sa zistí, že inšpektor Moonval bol celú dobu Steve.A o čo ide v tom tajnom kóde? Ide o miesto, kde zakopal lup z lúpeže s pred 12 rokoch.A prečo to robil tak tajne?Pretože chlapi, čo ho chceli nejeden krát zabiť, boli Andy a Harry.Na konci sa Mansfield spojí so Stevom, ktorý mu povie, že je na neho hrdý a dúfa, že mu odpusti, že pre neho nebol otcom akého si zaslúžil.
  (je škoda že som nemohol napísať viac pretože táto kniha si to zaslúži a určite si zaslúži aj vašu pozornosť naozaj stoji za to)