Preskočiť na obsah

Tajomstvo Marie Rogetovej Edgar Allan Poe

  Túto knihu som si vybrala preto lebo sa mi zdala veľmi zaujímavá , je to vlastne kniha ktorá má viac obsahov. Najlepšia téma bola Dvojnásobná vražda v ulici Morgue

  Vo víre Maelströmu tu ide o to, že išli na skaly, kde ich sprevádzal jeden starí pán Na ktorom bolo vidieť že je priveľmi vyčerpaný aby vládol hovoriť napokon povedal že bol by ich viedol s touto cestou tak ľahko ako jeho mladší syn. Pred troma rokmi zažil príhodu akú ešte nezažil doteraz nikto ,nie každý by o tom mohol rozprávať o tých šiestich hodinách smrteľnej úzkosti. Sadli si na skalu, ktorá sa volala Hellsegen, rozhliadli sa na more kde bola pena a hmla .Na druhej strane ostrova nebola žiadna, ktorá sa nazývala Nóu Vurrg , na druhej strane bol Islesen ,Hothalam, Kelvidhelen …..
  Istú dobu sedeli ešte na skale Helsegen a dívali sa na more .Po niekoľkých minútach vzhľad mora sa opäť celkom zmenil .
  Vytvorili obrovské pruhy peny na miestach kde ani nebolo .Tieto pruhy sa spájali a dali sa do krúživého pochybu a akoby chceli vytvoriť vír …..

  Dvojnásobná vražda v ulici Morgue

  Jedného dňa v ulici Morgur v Paríži došlo k vražde.. v ulici Morgue bývala istá pani L’Espanaye a jej dcéra slečna Camille L’Espanaye . Na tej istej ulici otvorili parfumériu L’Oréal , majiteľovi sa veľmi zapáčila dcéra pani L’Espanaye , Camille ,a ponúkol jej prácu v parfumérie lebo bola taká pekná a taká sympatická že si pomyslel že odpúta ľuďom pozornosť a tak veľa ľudí od neho bude kupovať. A tak sa aj stalo ako si to pomyslel. Po týždni L’Espanaye Camille záhadné zmizla všade ju hľadali. Po piatich dňoch sa vrátila a povedala že išla na dedinu k známymi. Znova sa vrátila do práce, a po mesiaci záhadné zmizla znova. Našli mŕtvolu vo vode a policajti nevedeli identifikovať jej tvár lebo bola dobitá a na tele mala rany, prehľadali okolie, kde našli kus jej oblečenia. Tak ju vyhlásili za nájdenú, Ale pán Duphin o tom pochyboval, že by to bola ona . Podľa neho ju zavraždili nejaká banda chlapov, ktorý asi ušli..

  Odcudzený list

  V istý búrlivý jesenný večer v Paríži oddával v spoločnosti svojho priateľa C.A Dupina dvojnásobného pôžitku oddával sa svojim úvahám a pritom pobafkával z fajočky .Sedeli v jeho malej knižnici na treťom poschodí v jeho dome . Mal pri sebe veľmi dôležitý list ktorý má úžasnú cenu a moc . Vo chvíli keď bol sám v kráľovskom bútorí. Pri čítaní toho listu ho vyrušil príchod inej vysokej osobnosti pred ktorou by list rád zatajil. Tak ho odložil na stôl otvorene, lebo do zásuvky to už nemohol dať. A adresa a obsah nebol viditeľný ,návštevník ho nevšimol. V tejto chvíli vošiel minister D…. on chcel si všimol na stole položený list a uhádol jeho tajomstvo. Rýchlo vytiahol z vrecka iný list a odložil ho na stôl vedľa toho druhého pri jeho odchode si vzal ten druhý list ktorý mu nepatril. Len do vtedy znamená list pre ministra východu do kým ho pri sebe .Keby to ukázal iným tak stratil by svoju moc. Povedal .Išli do ministrovho paláca kde všetko pre hľadali dokonca aj nohy stoličiek ,všetky zásuvky,….
  No ale bolo to celkom zbytočne lebo ho tam nenašli ..

  Obsah tejto knihy je tak trochu náročnejší. Ale oplatí sa ju prečítať.
  Nájdete tam veľa vecí ako napríklad smrť krásnej ženy, odcudzený list ktorý zobral pán Minister či príbeh sprievodcu zo skál.. a ešte mnoho ďalších. Mali by ste si ju prečítať lebo je zaujímavá, keď sa do nej pozriete tak hneď mate chuť si prečítať celú knihu. Viacej o nej povedať asi neviem…