Preskočiť na obsah

Tajomstvo v rodine

    Raz žila stará babka menom Emília, ktorá mala obľúbeného vnuka, malého chlapca menom Andrej. Ich vzťah bol pekný a babka Emília milovala svojho vnuka a Andrej obdivoval svoju babku pre jej lásku. Babka Emília bola známa v celej dedine svojimi rozprávkami. Každý deň si s Andrejkom sadla a rozprávala mu príbehy zo svojho života v detstve, ktoré vedela.
    Jedného dňa, keď sedeli spolu, Andrejko sa babky opýtal: „Babka vieš nejaký príbeh, ktorý sme ešte nepočuli?“ Babka sa pozrela na Andrejka, zasmiala sa a povedala: „Áno, mám jeden príbeh o ktorom som ti ešte nepovedala. Je to príbeh o tajomstve našej rodiny.“ Andrej prikývol a babka začala rozprávať: „Kedysi dávno v minulosti, keď bola mama ešte dieťaťom, našla zvláštny odkaz. Bol to kúsok starého papiera, na ktorom boli nejaké texty a kresby. Mama skúšala ten odkaz rozlúštiť, ale nikdy sa jej to nepodarilo.“ Andrej s napätím počúval a povedal: „A čo sa stalo potom babka?“ a babka Emília pokračovala: „Ten Odkaz nebol nikto schopný rozlúštiť, ale ty by si to mohol skúsiť!“ Andrejko sa opýtal: „Ale ako?“ Babka ho pohladkala a povedala: „Nemusíš to robiť sám, môžeme to robiť spolu.” Andrej sa usmial a obidvaja so rozhodli že sa do toho pustia spolu. Spolu chodili a hľadali odpovede. Po mnohých týždňoch sa im konečne podarilo nájsť ten odkaz a tajomstvo ukryté v ňom. Bola to nejaká mapa, na ktorej bola cesta k nejakému pokladu. Šli tam cez lesy a rieky až nakoniec našli poklad, ktorý bol ukrytý pod veľmi starým stromom. Tak babka Emília a Andrejko mali konečne svoj dobrodružný, ale najmä spoločný príbeh. Od tej chvíle mali k sebe ešte bližšie. Celá dedinka však bola zvedavá a tak im babka Emília povedala: “Tento poklad nie sú zlaté mince je to odkaz dôležitosti rodiny.” Andrejko sa opýtal: “Ako vieme že tento poklad niečo znamená pre našu rodinu?” A babka mu odpovedala: “Lebo najväčšie bohatstvo pre rodinu nie je v spoločných skúsenostiach ale tento poklad nám hovorí, že je to o schopnostiach naučiť sa prekonávať prekážky spolu.”
    Slová babky boli pre všetkých veľmi pekné. Dedina sa rozhodla spolu osláviť nájdenie pokladu, bol to večer plný radosti a smiechu. Keď Andrej vyrastal, tak vždy ich príbeh babke s láskou spomínal. Babka Emília bola hrdá a šťastná za svojho vnuka Andreja.