Preskočiť na obsah

Tanec ako sen

    Táto zbierka básní a úvah s názvom ˶Tanec ako sen” sa stala druhým dielom amerického speváka Michaela Jacksona, vydaná 4 roky po jeho autobiografii ˶Moonwalk”. Aj napriek tomu, že toto dielo nedosiahlo žiaden ohromujúci úspech, ukrýva v sebe množstvo hlbokých myšlienok, ktoré sa stávajú čoraz aktuálnejšími aj v dnešnej dobe.
    Je to citlivá kniha o svete, ktorý nás obklopuje, o vesmíre, deťoch sveta, ohrozených živočíchoch, kreativite, zázrakoch, mieri, rodine a mnohých ďalších aspektoch každodenného či nevšedného života. Michael Jackson v nej vyjadruje svoje najintímnejšie myšlienky, pohľady na svet a životné filozofie, čím sa toto dielo stáva mnohokrát osobnejším než jeho prvá autobiografia opisujúca jeho životnú cestu naprieč mnohým úspechom začínajúc od samých skromných začiatkov. Je tu spomínaných skutočne veľké množstvo tém, na ktorých mu hlboko záležalo. Táto kniha sa stala akousi inou formou vyjadrovania toho, čo zvykol M. Jackson vyjadrovať cez hudbu, piesne a tanec.
    Jedna z prvých básní, ktoré otvárajú knihu je báseň s názvom ˶Planéta Zem” a patrí medzi moje najobľúbenejšie. Opis našej planéty v takejto miere prináša so sebou pocit nežnej lásky k nášmu spoločnému domovu, ktorý nás núti intenzívnejšie sa zamyslieť nad jej cennosťou, a tak v nás vzbudzuje žiadosť prispieť k jej ochrane. Hneď v ďalšej básni o Zázračnom dieťati opisuje divy detského sveta plného radosti, slobody a nevinnosti, ktoré sa skrýva v každom z nás. Rozvinutá je tu aj myšlienka snahy zničenia tohto magického sveta detí dospelými, ktorá je ale nezmyselná z toho dôvodu, že keby sme sa na svet začali pozerať aj očami detí, bol by naplnený väčšou voľnosťou, potešeniami a mierom. Taktiež k mojim obľúbeným patrí aj krátka esej o slonoch. Hovorí o nádherných vlastnostiach a spôsobe života týchto majestátnych zvierat, z ktorých sa máme aj my, ľudia, čo učiť. Ďalším príkladom je aj príbeh s názvom ˶Chlapec a vankúš”. Je síce krátky, no zato nádherný a s krásnym ponaučením, ktoré hovorí o hodnotách života rôznych ľudí a cennosti vecí hmotných alebo nehmotných.
    Túto knihu odporúčam vrelo všetkým. Vždy sa k nej veľmi rada opätovne vraciam a zakaždým si z nej odnášam niečo nové. Každý si tu nájde niečo svoje. Tanečník určite ocení báseň venovanú detailnému a umeleckému opisu tanca, hudobník zasa ˶proces” toho, ako M. Jackson tvoril hudbu a písal piesne a umelec všetky nádherné ilustrácie a kresby vytvorené a nakreslené samotným M. Jacksonom. Taktiež knihu odporúčam všetkým milovníkom a ochrancom prírody, našej planéty a zvierat a tým, ktorí radi snívajú a ponárajú sa do svojich vlastných imaginárnych svetov. Veď nie nadarmo je kniha zakončená vetou: ˶Sen pokračuje…” – tak ako aj sen každého z nás…