Preskočiť na obsah

Ťapákovci

  B. S. Timrava
  Ťapákovci

  Lit. druh: Epika
  Lit. žáner: Novela z dedinského prostredia
  Lit. forma: Próza

  Po zime sa u Ťapákovcov začala riešiť jarná oračka. U Ťapákovcov žije v dome veľa ľudí. Štyria bratia so ženami a deťmi, ešte slobodný brat Mišo a sestra Anča.
  Anča – mrzáčka má tridsať rokov, nevydala sa. Nechodí, len na dlaniach a kolenách sa presúva po dome. Je mrzutá, utrápená a panovačná. Anča si privyrába ručným šitím. Tajne miluje Jana Fúzakovie a nenávidí jeho ženu Maru. Gazdom v dome je najstarší brat Paľo a u žien velí Iľa, jeho žena. Ona chce rozkazovať celej rodine a vyvyšuje sa nad všetkými. Anča nenávidí Iľu, pretože je vzdelaná, vyučená za babicu v dedine. Chodí k nim na návštevu i Jano Fúzakovie – ich bratanec. Teraz požiadal Paľa, či by mu Mišo nemohol vypomôcť s kolčovačkou. I medzi rečou si vypočul nezhody medzi Iľou a Ančou. Iľa zvestovala Janovi, že sa Mišo trápi pre Katu, svoju milú, ktorá je slúžka u židov. Anča má svojho najmladšieho brata najradšej, ale nemá Katu v láske. Miša to veľmi zarmútilo. Na jeseň pôjde Mišo za vojaka na tri roky a Anča dúfa, že na Katu zabudne. Ťapákovci svadbu Mišovi nepovolili.

  ľla žiada Paľa s bratmi, aby postavili nový dom, inak odíde k otcovi do Jablonckov. Všetci ju vysmiali, hlavne Anča. Iľa nakoniec povedala Paľovi, aby si rozmyslel či dá prednosť Ťapákovcom, alebo jej. No Paľo neodpovedal. Iľu to rozzúrilo a keď Paľo odišiel do Andieľa na ovce, opustila Iľa dom Ťapákovcov a šla do služby k rechtorke. Ubehlo niekoľko týždňov, čo je Paľo preč, no len sestra Anča vyzerá každý deň, či už neprichádza domov. Chce ako prvá bratovi vykričať, že mu jeho žena odišla. Iľa býva, upratuje a vypomáha s domácimi prácami u rechtorky a jej muža. Provokuje svojim smiechom a nezáujmom o Ťapákovcov, čo Anču rozčuľuje. No je to iba klam, aj Iľa vyzerá Paľa, či sa nevracia od oviec. Nakoniec sa Paľo domov od oviec vrátil, no svoju ženu doma nenašiel. Len sestru Anču, ktorá mu povedala, že Iľa od neho odišla. Iľa nedočkavo čaká, že Paľo si príde pre ňu do školy. Iľa ešte stále ľúbi svojho muža. No Paľo neprichádza. Iľa má zlomené srdce. Keď jednej noci príde Paľo k posteli svojej ženy a požiada ju, aby sa vrátila, pyšná Iľa oponuje, že sa k Ťapákovcom nevráti.

  Na druhý deň Iľa dostala citáciu, aby prišla k notárovi do vedľajšej dediny. Notár jej oznámil, že nemôže slúžiť v škole a zároveň babicou v dedine byť. Jednu službu musí opustiť. Iľa v duchu ďakovala notárovi, že mohla službu v škole ukončiť. Zo služby odišla bývať k otcovi u Jablonckov. Večer už sedela v čistej svietnici, no duchom myslela iba na Paľa. Paľo prišiel o týždeň k nej, odsťahoval sa od svojich bratov a sestry. Na jeseň postavil svojej žene pri komore nový dom. Ilin dom bol pekný, namaľovaný na žlto. Iľa je šťastná. U Ťapákovcov už rozkazuje tučná Zuza, bratova žena a Anča sa ubíja v smútku, závisti a nešťastí: ,,Bodaj som nebola prišla na svet, bodaj nikdy nie…! “