Preskočiť na obsah

Ťapákovci – Božena Slančíková-Timrava

  V Ťapákovskom dome býva 16 ľudí. Spolu nažívajú v biede. Po tom, ako Ťapákovie deťom umreli obaja rodičia sa stal hlavou rodiny Paľo Ťapák so ženou Iľou. Paľo, podobne ako všetci ostatní Ťapákovci, neveľa robil — len to, čo musel. Iľa taká však nebola a snažila sa každého dotlačiť k práci a obrábaní poľa, kvôli čomu ju nemali ostatní radi, najmä mrzáčka Anča, ktorá bola starou dievkou. Ilin hlavný cieľ bol taký, aby postavili druhý dom, nech sa všetci toľko netlačia. To vzbudzovalo mnohé hádky medzi ňou a Ančou.
  Ťapákovský dom tiež častokrát navštevoval Jano Fuzák, do ktorého bola Anča oddávna zamilovaná.
  Raz Ančin a Ilin spor vyvrcholil až v tom, že dala Iľa Paľovi, ktorý sa do Iliných sporov nechcel zapájať, na výber medzi ňou a Ťapákovcami. Mal si vybrať, či buď postaví druhý dom a bude tam bývať s ňou, alebo že zostane s Ťapákovcami a ona odíde. Paľo si vybral Ťapákovcov, čo ju rozúrilo natoľko, že sa rozhodla svoju hrozbu vyplniť a odišla. Vedela ale, že inde dlho nevydrží, a odišla len preto, aby Paľa nalákala späť k sebe.
  Keďže bola Iľa vzdelaná, tak si našla miesto v škole. Každý deň ale pozorne vyčkávala na to, kým sa vráti Paľo, lebo chcela, aby si ju vzal späť a prisľúbil jej nový dom. Paľo vedel, že ho Iľa chcela len donútiť, aby splnil jej želanie, a tak nič nerobil.
  Po istom čase po Paľovom príchode si už Iľa uvedomila, že po ňu Paľo nepríde. Vtedy si tiež uvedomila, že ju práca na škole zmáhala. Práve vtedy sa však Janovi Fuzákovi podarilo Paľa presvedčiť, keďže mu povedal, že sa Iľa stretala s Ďurom, a tak za ňou šiel a chcel ju dotlačiť späť domov. Iľa však odmietla, kvôli čomu nahnevane odišiel a nahlásil ju notárovi, pretože ženatá žena nemôže pracovať v službe.
  Neskorej teda musela Iľa navštíviť notára, kde jej dal na výber. Buď mohla byť dedinskou babou, alebo slúžkou v škole. Iľu to potešilo, lebo si uvedomila, že tam tak nemusí viac pracovať. Zostala teda naďalej obecnou babou a prestahovala sa ku Jablonckom. Po siedmich dňoch u Jablonckov prišiel za Iľou Paľo, s ktorým sa uzmierila a ktorý jej následne postavil dom, v ktorom odvtedy spolu bývali, pričom Ťapákovci zostali vo svojom a naďalej žili tak, ako sa to vždy robilo.