Preskočiť na obsah

Ťapákovci – Božena Slančíková-Timrava

  V Ťapákovskom dome býva 16 obyvateľov. Spolu nažívajú v špine a biede, tak ako to bývalo vždy. Po tom, ako Ťapákovie deťom umreli obaja rodičia sa stal “hlavou rodiny” Paľo Ťapák so ženou Iľou. Paľo, podobne ako všetci ostatní Ťapákovci, neveľa robil — len to, čo musel. Iľa taká však nebola a snažila sa každého dotlačiť k práci a obrábaní poľa, kvôli čomu ju nemali ostatní radi, najmä mrzáčka Anča, ktorá bola starou dievkou a jedine šila pre iných na objednávku a ktorá jej neustále oponovala a hádala sa s ňou. Ilin hlavný cieľ bol taký, aby postavili druhý dom, nech sa všetci toľko netlačia. To vzbudzovalo mnohé hádky medzi ňou a Ančou.
  Ťapákovský dom tiež častokrát navštevoval Jano Fuzák, do ktorého bola Anča oddávna zamilovaná. V mladosti, keď bolo vidieť, že je zdravotne postihnutá, radil Janov otec jej mame, aby ju pribili na latu, nech ju vystrú, kvôli čomu Janovho otca neznášala. Jana ale neúprosne milovala a hrozne ju zlostilo, že s ním nebola zosobášená. Pôvodne tak malo byť, avšak kvôli jej vzhľadu sa za Jana vydala iná, čo Anču zžieralo a neznášala seba i svet. I kvôli tomu sa nanášala a kričala nielen po Ili, ale aj po iných, kvôli čomu ju nemali radi podobne ako Iľu.
  Raz Ančin a Ilin spor vyvrcholil až v tom, že dala Iľa Paľovi, ktorý sa do Iliných sporov nechcel zapájať, na výber medzi ňou a Ťapákovami. Mal si vybrať, či buď postaví druhý dom a bude tam bývať s ňou, alebo že zostane s Ťapákovami a ona odíde. Paľo si vybral Ťapákovcov, čo ju rozhúrilo natoľko, že sa rozhodla svoju hrozbu vyplniť a odišla. Vedela ale, že inde dlho nevydrží, a odišla len preto, aby Paľa nalákala späť k sebe. Keď sa rozhodla odísť, tak sa Paľo práve išiel vybrať do Ardieľa, aby tam pásol ovce.
  Keďže bola Iľa vzdelaná, tak si našla miesto u pána rechtora a pani rechtorky na škole. Tam pracovala ako slúžka a každý deň sa snažila dať hlasne najavo, ako sa jej tam pozdávalo na rozdiel od Ťapákovcov. Robila to preto, lebo vedela, že to počula Anča, ktorú to hnevalo. Každý deň ale pozorne vyčkávala na to, kým sa vráti Paľo z Ardieľa, lebo chcela, aby si ju vzal späť a prisľúbil jej nový dom. Napokon sa dočkala a čakala, kedy si po ňu príde Paľo. Myslela si, že ho odradí to, že mu nemal kto umyť oblečenie. U Ťapákovcov ho Anča tiež hnala, aby šiel za Iľou, no Paľo tak nerobil. Vedel, že ho Iľa chcela len donútiť, aby splnil jej želanie, a tak nič nerobil.
  Po istom čase po Paľovom príchode si už Iľa uvedomila, že po ňu Paľo nepríde. Vtedy si tiež uvedomila, že ju práca na škole zmáhala a že chcela Paľa. Práve vtedy sa však Janovi Fuzákovi podarilo Paľa presvedčiť, keďže mu povedal, že sa Iľa stretala s Ďurom Úvodovie, a tak za ňou šiel a chcel ju dotlačiť späť domov. Iľa sa však zbúrila a poškrabala ho, kvôli čomu nahnevane odišiel a nahlásil ju notárovi, pretože ženatá žena nemôže pracovať v službe.
  Neskorej teda musela Iľa navštíviť notára, kde jej dal na výber. Buď mohla byť dedinskou babou, alebo slúžkou v škole. Iľu to potešilo, lebo si uvedomila, že tam tak nemusí viac pracovať. Zostala teda naďalej obecnou babou a prestahovala sa ku Jablonckom. Pani rechtorke sa to nepáčilo, lebo také dianie očakávala, no pri nástupe do služby jej Iľa tvrdila, že sa také nestane. Do troch dní jej ale našli náhradu. Po siedmich dňoch u Jablonckov prišiel za Iľou Paľo, s ktorým sa uzmierila a ktorý jej následne postavil dom, v ktorom odvtedy spolu bývali, pričom Ťapákovci zostali vo svojom a naďalej žili tak, ako sa to vždy robilo. Jedine mrzáčka Anča bola naďalej nešťastná zo sveta, lebo ju Jano neľúbil.