Preskočiť na obsah

Ťaživé ticho Robert Bryndza

    Celkom ťažký, temný život môže človek niekedy zažiť…
    Maggie je úspešná lekárka a s manželom willom žili život o akom vždy snívali. Jedného dňa sa všetko zlomilo, jej muža dovezú postreleného do nemocnice na urgentný príjem kde zomrie. Polícia to uzavrela ako samovraždu. Maggie je však presvedčená, že to tak nie je. Myslí si to aj Willova kamarátka a významná politička Daisy DeCosta, ktorá sa objavila na pohrebe kondolovať Maggie, dala jej svoju vizitku, s tým, že sa má ozvať keby niečo potrebovala. Po pohrebe odchádza Maggie do ich prázdninového domu na malom chorvátskom ostrove. Tam ju však na opustenom mieste čaká oveľa temnejšia pravda. Všetko zmení list, ktorý jej Will napísal pre prípad svojej smrti a ktorý obsahuje indície odhaľujúce tajomstvo. Raz ráno, keď si išla zaplávať sa jej prihodila čudná vec, kryt bazénu sa sám zavrel a už si myslela, že zomrie, keď ju zachránil správca p. Dragan. Uzavreli to ako technickú poruchu. Mala však zlý pocit. Už od jej príchodu na ostrov sa jej stávalo mnoho zvláštnych vecí, no pripísala to len nešťastnej náhode. Zdôverila sa s tým však kamarátke Diane aj o obsahu listu, v ktorom Will písal, že má ísť do ich kostola, kde nájde kľúč ku svojej budúcnosti. Keďže bola odcestovaná, požiadala Diane aby sa tam išla za ňu pozrieť. Súhlasila, ale na ceste ku kostolu ju zrazilo auto a bola v ťažkom stave. Počas noci sa k nej niekto vlámal a zavolala políciu, tá však pre nepriaznivé počasie nedorazila na ostrov. Maggie sa teda rozhodla opustiť ostrov ale ani trajekt nepremával. Keď sa vracala do domu išla okolo kostola a napadlo ju, či Will nemyslel kostol na ostrove, radšej sa tam zastavila. Zapálila sviečku a hľadala niečo čo by tam Will mohol nechať. Zbadala obraz a zo zadnej časti rámu vypadla obálka, v ktorej bol malí strieborný kľúčik. V tom zazvonil jej telefón, volal jej starý známi, kamarát Erik. Mal vlastnú loď, a tak sa dohodli, že príde za ňou na ostrov. Ešte v ten deň prišiel a všetko mu vyrozprávala. Spomínali spolu na Willa, aj o tom ako si vyrábali víno, ktoré Will ukladal v jaskyni na morskom dne v klietke. Vtedy to Maggie došlo, na kladke bol nápis zhodný s kľúčom-Fortitudo (sila). Rozhodli sa preskúmať to, a našli v klietke s vínom kovovú fľašu, v ktorej bol USB kľúč. Boli v ňom dokumenty o novinárovi s dvoma úmrtnými listami. Toho muža pitval Will. Bol totiž forenzný patológ. Určil smrť utopením sa a druhý úmrtný list označoval príčinu smrti zástavou srdca. Figurovalo tam aj veľa mien, ktoré nepoznala, avšak jedno áno: Daisy DeCosta. Na toľko informácií vypila veľa Whisky a zaspala. Prisnila sa jej mŕtva mama, ktorej všetko vyrozprávala. Poradila jej, aby vyhľadala nevlastného otca Georgea.
    Ráno po zobudení sa rozhodla odísť z ostrova, aj Erik súhlasil a ponúkol, že ju loďou odvezie na pevninu. Pri nastupovaní na loď na nich však začal niekto strieľať a Erik pri ďalšom výstrele aj s loďou vybuchol. Maggie nestihla nastúpiť a tak sa zachránila a doplávala naspäť na breh. Spozorovala malú loďku, na ktorej bol Branko, miestny správca domov. Pokúsila sa pred ním ukryť, to sa jej však nepodarilo. Branko od nej požadoval USB kľúč, aby získala čas, vymyslela si, že je to v dome. Tam si na toalete prichystala injekciu na spanie, ktorú Brankovi pichla. Rýchlo išla skontrolovať bezpečnostné kamery. Pred dverami stál Dragan s jeho synom Lukom, chceli sa opýtať, či je všetko v poriadku. V dome zbadali zviazaného Branka, Maggie im musela povedať, že ju chcel zabiť. Požiadala ich o pomoc a dohodli sa, že za peniaze jej pomôžu Branka previesť do jeho domu a odvezú Maggie z ostrova. Mala naplánované odcestovať do Paríža. Dostali sa jej do rúk noviny, kde o nej písali, že je nezvestná, nedávalo jej to zmysel. V Paríži sa dala odviesť do kaštieľa, ktorý vlastnil Willlov brat a tým, že bol v rekonštrukcii vedela, že sa tam môže schovať. Skontaktovala sa s otcom Georgom, ktorý pricestoval za ňou. Ten jej samozrejme chce pomôcť, vymyslia plán ako sa dostať naspäť do Londýna. To sa jej aj podarilo, tam ju však kontrolná polícia zadržala. Keď zistili, že ide o nezvestnú lekárku, ktorá sa údajne zbláznila, umiestnili ju na psychiatriu. Pri prehliadke zistili, že je tehotná. Chcel ju vidieť lekár, preto ju poslali do zasadacej miestnosti, kam ale prišla Daisy DeCosta. Bola tam, aby jej ponúkla dohodu: USB kľúč výmenou za jej slobodu. Všetko jej to začalo dávať zmysel, Daisy dala zabiť Willa, Erika, a takmer aj jej kamarátku Dianu, lebo bola zapletená do ruskej mafie. A tak dohodu podpísala. Keď sa vrátila domov, suseda jej dala nevyzdvihnuté balíky. V jednom z nich bolo od Erikovho právnika plno starých fotografií a videí z večierkov, ktoré Erik s Willom urobili keď boli teenageri. Nechápavo si všetky prezrela a na jednom videu spoznala Daisy ako už mladá užívala biely prášok. Zdá sa, že posledné slovo mal kamarát Erik.
    S Georgom vymysleli ako Daisy skompromitovať. Zavolala Daisy do svojho domu a pustila jej tú kazetu a oznámila, že je uverejnená vo všetkých správach. Celú ich konverzáciu, ako sa jej Daisy vyhrážala zabitím nahrávala, preto nemala žiadnu šancu. Navyše polícia prišla aj na nové dôkazy, ktoré Daisy spájajú so smrťou novinára. Okrem toho plánujú obnoviť vyšetrovanie Willovej smrti.

    O 9 mesiacov neskôr sa Maggie narodil syn Will a spolu s uzdravenou Dianou, Georgom odleteli na chorvátsky ostrov Tišina, kde sa rozlúčili s letným domom, ktorý predali.