Preskočiť na obsah

The 100, Kass Morgan

    THE 100
    KASS MORGAN

    ​The 100 je prvý diel štvordielnej série od americkej spisovateľky Malory Kass, ktorá svoje diela vydáva pod pseudonymom Kass Morgan. Táto séria zachytáva príchod ľudstva naspäť na Zem po ničivej nukleárnej vojne, kvôli ktorej muselo ľudstvo žiť vo vesmírnych lodiach.
    ​Prvý diel série nám najprv približuje život vo vesmíre. Spoločnosť je rozdelená na tri vrstvy podľa spoločenského postavenia a majetku. Samozrejme, čím vyššia vrstva, tým lepšie podmienky na život. Rada, ktorá celú civilizáciu vedie, čelí hrozbe – vesmírnym lodiam dochádza kyslík, a práve kvôli tomu sa rozhodnú, že na Zem vyšlú 100 mladých väzňov, aby zistili, či už sú podmienky na Zemi zlučiteľné so životom. Príbeh sa v každej kapitole sústreďuje na jednu zo štyroch hlavných postáv, a to na Clarke, mladé dievča, ktoré sa chce stať doktorkou a pre svoj sen robí všetko, čo je v jej silách, na Wellsa, syna kancelára na vesmírnej lodi, na Glass, dievča, ktoré sa zamiluje do chlapca z nižšej vrstvy, a z tejto zakázanej lásky má mnoho problémov, a na Bellamyho, nebojácneho chlapca, ktorý verne ochraňuje svoju mladšiu sestru Octaviu.
    ​Dlho mi trvalo, kým som sa dostala k prečítaniu tejto série, pretože som najprv videla jeho seriálové spracovanie, ktoré ma veľmi sklamalo, a tak som o knihách mala mierne predsudky. Nakoniec som však ostala milo prekvapená. Je pravda, že prvá kniha sa zaoberá najmä opisovaním života na vesmírnej lodi a približovaním hlavných postáv, čiže dej nie je veľmi dynamický a posúva sa veľmi pomaly, no ku koncu sa dej už rozbehol a ja som si hneď utekala kúpiť ďalšie pokračovania tejto knihy. Podľa mňa je to veľmi dobré dielo, ktoré na jednej strane rozoberá problémy a vnútorné boje mladých ľudí a na druhej strane napínavý príbeh o návrate na Zem. Ak sa na knihy namotáte ako ja, za týždeň máte celú štvordielnu sériu ,,zhltnutú“.