Preskočiť na obsah

To Kill a Mockingbird(Harper Lee)

    O dôležitosť témy tohto diela som sa nebála, keďže je to povinné dielo v spojených štátoch. Mala som pochybnosti o zábavnosti tejto knihy, no napriek predsudkom som sa ani raz nenudila.
    Tento príbeh sa odohráva v tridsiatych rokoch dvadsiateho storočia v Maycomb County v Alabame. Hlavnou postavou a rozprávačom je malé dievčatko menom Jean Louise Finch, ale všetci ju volajú Scout. Malá Scout svojimi detským očami rozpráva príbeh jej detstva medzi jej šesť a deviatimi rokmi. Najprv nám Scout popisuje jej potulky s bratom Jemom a kamarátom Dillom, čím nám vlastne ozrejmuje situáciu toho obdobia, aby sme mohli pochopiť pointu tohto diela.
    Jej otec Atticus Finch je právnik. Veľmi dobrý právnik. No na jeho rukách je súdny spor, ktorý potrebuje niečo viac ako len dobrého právnika. Potrebuje otvorenú myseľ a lásku ku všetkému živému. Atticus musí presvedčiť všetkých predsudkami plných obyvateľov mestečka, že jeho klient Tom nielenže nie je vinný, ale aj že na farbe jeho kože nezáleží a bieli sú tentokrát na vine.