Preskočiť na obsah

Traja pátrači 58 – Záhada troch plachetníc

  Autorom knihy Záhada troch plachetníc je Ben Nevis.
  V tejto knihe je on-rozprávanie a literárny druh a žáner je epika.
  Kniha má celkom 22 kapitol, 123 strán (bez registra) a téma tejto knihy je záhada obrazov. Dej sa odohráva v Rocky Beach.
  Dĺžka viet je stredná, druh viet je oznamovací, pásmo postáv, slovná zásoba je spisovná a jazykový štýl je umelecký.
  Kniha bola vydaná vydavateľstvom Mladé letá v roku 2009 v Bratislave.
  Knihu som si vybral, lebo sa mi páčia príbehy z edície Troch pátračov.
  Prečítaním tejto knihy som si opäť rozšíril slovnú zásobu a vypelešil som si detektívne i predvídacie schopnosti.
  Charakteristika hlavných postáv:
  Traja pátrači sú múdri, tvoria dobrý kolektív a sú taktiež prefíkaní. Vedia z veci, ktorú si nikto nevšimne, spraviť stopu, ktorá vyrieši celú záhadu. Na druhej strane sa však za veľmi krátku chvíľu vedia dostať aj do veľmi veľkého problému.
  Charakteristika vedľajších postáv:
  Komisár Reynolds je policajt v dôchodku. Traja pátrači mu darovali obraz plachetnice, ktorá sa volá Samuel (on sa tiež volá Samuel). Hoci je komisár už v dôchodku, stále je vo forme.
  Druhá postava sa volá Anita Caballero, ktorá bola nájdená miestnymi Indiánmi na ostrove, keď ju tam jej starší brat vysadil kvôli majetku. Jej pôvodné meno bolo Gwendolin (podľa lode), ale Indiáni ju pomenovali Anita. Anita má rada zmrzlinu.

  Traja pátrači išli navštíviť komisára, ale pred dverami uvideli pána, ktorý sa pokúšal zazvoniť pánovi komisárovi. Traja pátrači sa ho opýtali, či nepotrebuje pomoc. On im odpovedal, že sa volá Escovedo
  a že hľadá pána Reynoldsa kvôli nejakému obrazu. Pátrači povedali, že sa ho opýtajú. Escoveda však už viac nevideli, lebo on sa za nimi približoval, až kým nenašiel pána Reynoldsa a opýtal sa ho, či si od neho nemôže odkúpiť obraz plachetnice. Komisár Reynolds povedal, že obraz nepredá, lebo ho dostal od pátračov pri jeho odchode do dôchodku. Pátrači mu poradili, aby obraz skryl, ale komisár na to zabudol. Obraz pánovi Reynoldsovi ukradli, takže sa traja pátrači museli ujať prípadu. Začali pátrať v knižnici, až kým neuvideli pani Cabellerovú, ktorá si v zberni Jupiterovho strýka Titusa kúpila jeden z obrazov. Preto sa jej opýtali, či tiež nevidela Escoveda. Povedala, že nie, ale pátrači vedeli, že o chvíľu budú musieť strážiť aj obraz pani Caballerovej, aby sa dozvedeli viac. Touto úlohou poverili Petra.
  Jupiter a Bob zatiaľ išli pozrieť ďalší obraz k pánovi Horowitzovi. Pána Horowitza ale nikde nenašli, preto ho začali hľadať. Našli ho zamknutého v kufri a našťastie kľuč bol pod najbližším stromom. Pán Horowitz im prezradil, že tam bol Escovedo, ktorý ho omráčil, zamkol do kufra a zobral si jeho obraz. Keď Escovedo prišiel na loď, na ktorej bol Peter, tak aj Petra omráčil, zobral si obraz pani Caballerovej a Petra poslal na more. Peter sa však stihol veľmi rýchlo prebrať a zachrániť sa. Išiel na políciu, kde ho neskôr Jupiter a Bob vyzdvihli a išli k pani Pearsonovej, o ktorej zistili, že pre ňu Escovedo pracuje. Išla tam s nimi už aj policajná hliadka, ktorá zatkla Escoveda a tam Jupiter objasnil celú záhadu.
  Zaujal ma citát zo strany 123: ,,Len aby to nebolo príliš uplakané!“ prosil Jupiter.