Preskočiť na obsah

Tri gaštanové kone

  Autor: Margita Figuli
  Rok, miesto vydania, strana čerpania: 2011, Bratislava, 253-364
  Vydavateľstvo: Kalligram
  Hlavné postavy: Peter – obetavý, čestný, statočný, rozumný
  : Magdaléna – poslušná, verná, vyrovnaná
  Vedľajšie postavy: Jano Zápotočný – krutý, násilnícky, neúprimný
  : Maliarička – chamtivá, sebecká
  : Maliarik – láskavý, dobrosrdečný
  Peter je sirota, tulák. S Magdalénou boli od detstva do seba zaľúbený. Jej matka nepozerá na šťastie a city svojej dcéry a chce ju vydať za bohatého muža. Peter prichádza do dediny potom, čo v lese stretol Magdaléninho bratranca Jožka Greguša a aj jej budúceho muža Jána Zápotočného. Peter sa tajne stretol s Magdalénou, ktorá mu sľúbila stretnutie, na ktoré neprišla, lebo mala v maštali úraz, pri ktorom ju Peter zachránil. Neskôr sa stretli na svätojánskych ohňoch, kde mu Magdaléna sľúbila, že naňho počká, ak postaví dom, začne normálne pracovať a príde po ňu na troch gaštanových koňoch. Zápotočný si vypočul ich rozhovor a po odchode Petra zneucil Magdalénu, aby ju prinútil vydať sa zaňho. Peter sa po splnení úloh vracia za Magdalénou, kde sa dozvedá čo sa jej stalo. Na poli Peter opäť zachránil Magdalénu potom, čo sa splašil kôň, ktorého Zápotočný týral. Magdaléna ťažko ochorela a Peter je ochotný navždy sa jej vzdať, keď jej Jano prestane ubližovať. Neskôr Jano po kopnutí koňom zomiera. O niekoľko dní sa Peter a Magdaléna vzali a odchádzajú žiť nový život do Turca.
  Myšlienka ktorá sa mi páčila: ,,Byť dievkou, vybral by som si podľa srdca a cti. Díval by som sa na statočnosť a nie na mešec.“
  Čitateľské dojmy: Páčilo sa mi, že Peter úprimne ľúbil Magdalénu, bol schopný pre ňu urobiť aj nemožné a pravá láska nakoniec zvíťazila. Nepáčila sa mi krutosť Zápotočného a chamtivosť Magdaleninej matky.