Preskočiť na obsah

Tri gaštanové kone Margita Figuli

    Vybral som si knihu Tri gaštanové kone od Margity Figuli. Patrí medzi klasiku slovenskej literatúry. Je to podľa mňa výnimočné dielo, napísane lyrickým a poetickým štýlom, no zároveň vychádza zo skutočnosti. Dej sa odohráva v prekrásnom prostredí slovenského vidieka. Podstatou príbehu je návrat Petra po dlhom pobyte, aby splnil Magdalénine želania.
    Knihu som si vybral preto, lebo ma zaujala čistá láska, ktorú Peter prechováva k Magdaléne. Najviac sa mi páčil úryvok zo strany tridsať, ako Greguš hovorí Petrovi, že je čudné, že sa Magdaléna zmenila, že je pri rozhovore myšlienkami úplne niekde inde. Spisovateľka v knihe zachytila krasu prírody a život na vidieku. Opisuje život s komplikovanými vzťahmi medzi ľuďmi na dedine. Ponúka pohľad na slovenské tradície, ktoré boli charakteristické pre toto obdobie. A zároveň poukazuje na ťažký život ľudí na slovenskom vidieku.
    Keďže dej knihy sa odohráva v malebnom slovenskom prostredí, vyvoláva vo mne prekrásny pocit blaha a spokojnosti. Sám pochádzam z dediny a mám rád okolitú prírodu. V tejto knihe vidno lásku k prírode.
    Páčil sa mi aj záver diela, keď dobro víťazí nad zlom a láska Petra a Magdalény pretrvá aj napriek prekážkam. Túto knihu by som odporúčal prečítať svojim kamarátom a rovesníkom.
    Mohla by byť vzorom pre mnohých mladých ľudí, lebo v dnešnej dobe láska končí pri banálnom probléme a vernosť už nikomu nič nehovorí.