Preskočiť na obsah

Údolie ľalií, Alexandra Pavelková

    Po dlhom čase som siahla po knihe, ktorá ma zaujala. Keďže mám rada fantasy, vedecké alebo detektívne žánre tak som si vybrala práve Údolie ľalií. Zaujal ma hlavne názov a popis, ktorý pomenúva udalosti v knihe. Obálka dokonale odzrkadľuje to čo je vo vnútri. Aj keď sa hovorí „nesúď knihu podľa obalu“ nemohla som odolať a Údolie ľalií dodnes leží na výraznom mieste na poličke nad mojou posteľou. Keďže zelená je jedna z mojich obľúbených farieb už nebolo čo riešiť. Zelená farba v tomto prípade má rôzne kontrasty a hlavne na tajomnej obálke mojej obľúbenej knihy.
    Údoli ľalií má hlbšie myšlienky a filozofuje o rôznych typoch osobností. Celkovo je tu sedem postáv a sedem rôznych príbehov. Hovoria rôzne zážitky, ktoré sa im stali počas života a prepoja ich s rozprávkovými prvkami. Každý z týchto príbehov má na sebe niečo zvláštne. A preto ponaučenia, ktoré z nich vyplývajú sú pravdivé, aj keď nie také aké by sme v prvej chvíli očakávali. Často sa tu spomína smrť blízkej osoby dotyčného (rozprávača príbehu).
    Každá postava má inú povahu a charakter týchto postáv sa dá rozlúštiť až na konci príbehu. Autorka dala do tejto knihy kúsok seba v podobe siedmich dospelých ľudí a ich príbehov.
    Celkovo táto kniha bola viac-menej ako zbierka mýtických bájí s ponaučením. Každá postava a každý príbeh dával zmysel. Boli to ako kúsky skladačky, ktoré chýbali do celku.
    Z tejto knihy som si odniesla napríklad, že je dobré strážiť si to čo máme a nebažiť po tom čo majú iný. Často to býva znakom chamtivosti.“ Ponaučenia z tejto knihy sú práve to čo som očakávala. Vnesú chuť a nový pohľad na život.