Preskočiť na obsah

Veľká vlaková lúpež

  Túto knihu napísal Michael Crichton podľa temer dokonalého zločinu. Edward Pierce je zlodej s viktoriánskeho obdobia. Dozvie sa o tom, že každý mesiac odchádza vo vlaku dvanásť tisíc libier do Francúzska a následne na Krym. Na Kryme bojujú anglický a francúzsky vojaci proti vojsku ruského cára.
  Edward Pierce a Robert Agar – jeho spolupáchateľ, celý rok pripravujú zločin storočia. Vo vlaku sú dva trezory – každý na dva kľúce, ktoré sa zamknú vždy pred odchodom z Londýna a odomknú až za francúzskymi hranicami.
  Strávia dva mesiace hľadaním a získavaním prvých dvoch kľúčov. Sú na vlakovej stanici, ktorú v noci strážia dvaja strážnici. Jeden robí pochôdzku na prízemí, a druhí sedí predo dvermi. Najmú si bezdomovca aby číhal v debne z hodinkami, keď pôjde na záchod musí zmerať ako dlho bude preč. Nakoniec sa im podarí urobiť prvé dva voskové otlačky – tie sa používajú aby kľúče nemuseli ukradnúť, namiesto toho urobia kópiu.
  Ďalší kľúč má riaditeľ banky, ktorá zabezpečuje bezpečný prevoz zlata cez hranice. Edward sa dvorí jeho dcére aby zistil, kde sa kľúč skrýva. Od nej zistia, že vždy ráno pred odchodom vlaku ide do vínnej pivnice a, ako si myslela dá si trošku vínka. Edward si domyslí, že v priestoroch pivnice sa skrýva kľúč. Poľahky ho otlačia do voskový dosiek za pomoci priateľa ktorý urobí rozruch tak, že hodí strážnym psom potkana.
  Posledný kľúč ukradnú, keď prostitútka odláka riaditeľovho synovca – hl. Účtovníka banky, a tiež urobia odtlačky.
  Vo vlaku vymenia zlato za olovené broky a akcia sa im vydarí.
  Rok nato zatknú Agarovu frajerku, ukradla zlaté hodinky. Nechce do basy a tak vytára, že Agar, v ten čas za mrežami za falšovanie päťlibrových bankoviek, že on je spolupáchateľ Veľkej vlakovej lúpeže. Tomu dávajú vo väznici horšie a horšie tresty, podlomí sa a povie kto je za touto veľkolepou lúpežou. Zavrú ich a nakoniec obesia. Až na Edwarda, ktorému sa podarí ujsť.