Ján Kuciak a Martina Kušnírová boli slovenskí novinári, ktorí boli brutálne zavraždení vo februári 2018. Ján Kuciak pracoval pre portál Aktuality.sk a zaoberal sa investigatívnou žurnalistikou, často odhaľoval prípady korupcie a nezákonného správania sa politikov a obchodníkov. Jeho práca sa zameriavala najmä na spojenia medzi talianskou mafiou a slovenskými politickými a podnikateľskými kruhmi.
Z vraždy páru sa stal medzinárodný škandál a vyvolalo to obrovskú vlnu protestov v Slovensku, pričom vyústenie bolo aj v politických zmenách vo vláde. Zavraždenie vyvolalo hlboké obavy o slobodu tlače, bezpečnosť novinárov a korupciu v politike.
Obvinili viacerých podozrivých, vrátane podnikateľa Mariana Kočnera a jeho spolupracovníčky Aleny Zsuzovej. Vyšetrovanie ukázalo, že motívom vraždy bola práca Kuciaka, konkrétne jeho vyšetrovanie prípadov korupcie, do ktorých boli zapojení ľudia blízki k vládnej moci. Prokurátori tvrdili, že Kočner objednal Kuciakovu vraždu v reakcii na jeho články, ktoré mali odhaliť jeho trestnú činnosť.
Vražda vzbudila v spoločnosti hlbokú vlnu obáv a hnevu. Bola to strašná stragédia, ktorá zasiahla do srdca slovenskej slobody prejavu a slobody tlače. Okrem toho otvorila diskusiu o rozsahu korupcie a moci niektorých jednotlivcov v spoločnosti, ktorí boli ochotní ísť až tak ďaleko, že zavraždia novinára, len aby utajili svoje nekalé praktiky.
Vyšetrovanie odhalilo podozrivých a priblížilo sa k tomu, že za týmto ohavným zločinom stáli ľudia blízki politike a podnikateľským kruhom. Obvinení boli nielen politici, vysokí a známi podnikatelia, oligarchovia ale aj vysokí policajní dôstojníci, niektorí si siahli na život, iní sa priznali, spolupracovali s vyšetrovacími orgánmi, ďalší vytrvalo svoju vinu a účasť na korupcii doteraz popierajú.
Kniha detailne mapuje kroky najväčšieho vyšetrovacieho tímu v dejinách slovenskej kriminalistiky. Podrobne rozoberá, na základe čoho vylúčili muži zákona jednotlivé vyšetrovacie verzie i falošné stopy. Čitateľ sa tak na základe faktov a logických argumentov dozvie, ako policajti vyskladali obraz posledných hodín Jána a Martiny pred smrťou aj čo robili páchatelia niekoľko dní i pár desiatok minút pred zločinom.
Dostane tiež odpoveď na otázky, prečo bol identikit už „len“ návnadou či a prečo nemohli k dolapeniu vrahov pomôcť satelitné snímky z americkej družice.
Pridanou hodnotou knihy je doteraz nepublikovaná fotodokumentácia vyšetrovacieho pokusu polície i neskoršej rekonštrukcie zločinu za účasti vraha, unikátne zábery Miroslava Marčeka z výsluchovej miestnosti, keď sa po mesiacoch mlčania rozhodol povedať pravdu, či fotografie z konfrontácie Aleny Zsuzsovej a Zoltána Andruskóa. Nechýbajú snímky dôkazov a kľúčových dokumentov vrátane priznania vraha či prvej výpovede šoféra, zábery z policajných razií aj zo sledovania podozrivých pred ich zadržaním.
Tento prípad jasne poukázal na potrebu dôslednejšieho boja proti korupcii a potrebu posilnenia právneho štátu. Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nesie so sebou nielen tragédiu pre ich rodiny a priateľov, ale aj záväzok pre spoločnosť.
Musíme si uvedomiť, že sloboda prejavu je základným pilierom demokracie a je na nás, aby sme ju bránili a ochraňovali. Tento prípad nás povzbudil k tomu, aby sme sa viac zaujímali o transparentnosť, spravodlivosť a zodpovednosť našich vládnych predstavitelov. Zároveň nám pripomenul, že boj proti korupcii a za spravodlivú spoločnosť je neustály a neúnavný.