Preskočiť na obsah

Vražda na golfovom ihrisku

  Kniha „Vražda na golfovom ihrisku“ od Agathy Christie patrí medzi klasické detektívne romány. Hlavný hrdina knihy je súkromný detektív Hercules Poirot, ktorý je hlavnou postavou mnohých kníh od Agathy. Je to neuveriteľne múdry detektív. Vždycky dokázal vyriešiť aj najťažšie prípady veľmi neobvyklým Spôsobom. Jeho zvláštny prístup ho preslávil. V tejto knihe nám ukazuje svoju neskutoční logiku a schopnosť analyzovať detaily a dôkazy ktoré vyzerajú na prvý pohľad zbytočné.

  Dej sa odohráva na vidieku, kde došlo k vražde Paula Renauldta na golfovom ihrisku. Dej je rozprávaný Poirotovým pomocníkom Hastingsom. Poirot je požiadaný, aby vyriešil túto záhadnú vraždu. Poirot postupne zisťuje, že do vraždy mohlo byť zapojených veľmi veľa ľudí, lebo každý z nich vyzerá že by mohol mať motív.

  Napríklad Renauldtova manžeľka Eloise, ktorú Poirot podozrieval z klamstva o noci vraždy. Rovnako je podozrivý jeho syn Jack, s ktorým sa otec pohádal. Ďalším podozrivým je napríklad záhradník alebo majiteľka susednej vily – pani Daubreuilová. Všetko sa komplikuje ďalšou vraždou pomocou rovnakého noža otváranie obálok.

  Nakoniec po ďalších a ďalších odhaleniach vyjde najavo, že vrahom je žena Martha Daubreuilová, dcéra paní Daubreuilovej ktorá pána Renauldta vydierala kvôli vražde jej manžela.

  Čo ma v knihe zaujalo bol rozvíjajúci sa dej, v ktorom pribúdali a ďalší možní páchatelia. Každý z nich mal skrytú motiváciu, čo ma viac a viac priťahovalo do deja, sama som dlho tipovala, že vrahom bude syn zavraždeného, ale potom som si vôbec nebola istá, ako to celé dopadne.

  Najviac sympatickou postavou bol pre mňa samotný Poirot, ktorý to celé vyriešil so svojim nadhľadom a svojskými postupmi. Naopak veľmi nesympatický mi prišiel francúzsky detektív Giraud, ktorý bol veľmi arogantný a protivný. Snažil sa zhodiť Poirota a jeho metódy a tváril sa, že on jediný má pravdu a že vie čo sa stalo.

  Keď to celé zhrniem, kniha je veľmi napínavá od začiatku až do konca, čo núti čitateľa neustále pokračovať v čítaní. Ja síce niesom veľkým fanúšikom detektívnych kníh, ale táto kniha sa mi veľmi páčila. Detektív Poirot je skvelá postava. Ocenila som to, ako sa dej neustále vyvíjal a moja obľúbená časť bol určite moment odhalenia a vysvetlovanie prečo Martha spáchala vraždu. Knihu môžml len každému odporúčať.