Preskočiť na obsah

Vražda na zámku Styles

  Agatha Christie
  Dej sa odohráva počas leta roku 1917 v Anglicku. V úvode nám je predstavený kapitán Hastings, vojak, ktorý sa kvôli svojmu zraneniu vracia do Anglicka, kde po mnohých rokoch stretáva jeho dobrého priateľa Johna Cavendisha, s ktorým si zaspomína na staré časy. Okrem toho mu John spomenie, že sa jeho nevlastná matka Emily, ktorá zdedila peniaze po jeho otcovi, znova vydala za Alfreda Inglethorpa, nepríjemného chlapa, ktorého hlavnou črtou bola jeho brada a nepríjemné názory. Navyše to bol aj bratranec Evelyn Howardovej, ktorá ho nenávidí, a ktorá bola zároveň pravá ruka Emily. Rozhovor pokračuje ohľadom Johnovho brata Lawrenca, ktorý vyštudoval medicínu. Ďalej je spomínaná Cynthia Murdochová, chránenka Emily Inglethorpovej, ktorá pracovala v neďalekej lekárni, a Johnova žena Mary. Rozhovor končí tým, že John pozve Hastingsa na vidiecké sídlo Styles, v ktorom Hastings zažil pekné spomienky. Hastings nezaváha a o 3 dni je v Essexe, kde si chce oddýchnuť.

  Hneď ako príde na Styles, stretne sa s každým, koho John spomínal. Nasledujúci deň sa Hastings na večeri zdôverí, že počas vojny stretol istého Hercula Poirota. Je to belgický detektív, ktorého sláva v Belgicku už opadla. Hastings povedal, že aj on by sa raz chcel stať detektívom. Nasledujúceho dňa je Evelyn Howardová vyhodená pani Emily Inglethorpovou kvôli tomu, že jej Evelyn povedala, čo si myslí o jej mužovi a ich manželstve. Na konci povedala, že ju Alfred jedného dňa zabije. Pri odchode Hastingsovi povie, aby dával pozor na pani Inglethorpovú, pretože je obklopená zlými ľuďmi, len o tom nevie.

  Nasledujúcich pár dní sa nič nestane, kým Hastings nenarazí na svojho priateľa Hercula Poirota. O 2 dni neskôr, v stredu 18. júla, počas skorých ranných hodín je pani Inglethorpová otrávená v jej posteli. Je to nečakaná a strašná udalosť, ktorá zasiahla každého, aj jej manžela, ktorý sa počas vraždy v dome nezdržiaval. Hastingsa napadne, či by túto vraždu nechcel vyriešiť Poirot, ten jeho ponuku prijíma. Na mieste činu odhalí niekoľko vecí. V izbe zavraždenej našiel na podlahe rozdrvený hrnček od kávy, kúsok zelenej nite, malú vypáčenú zástrčku na stolíku určenú na dôležité dokumenty a v krbe detektív objavil kus spáleného papiera z poslednej vôle, ktorú pani Inglethorpová napísala len nedávno. Okrem toho bola v miestnosti prázdna krabička s práškami na spanie. Poirot sa tiež dozvedá, že Pani Inglethorpová tiež užívala tonikum, ktoré obsahovalo malé množstvo strychnínu. Strychnín pôsobí veľmi rýchlo, takže jej smrť, ktorá nastala v skorých ranných hodinách, začína vyvolávať otázky. K tomu príde Lawrence s teóriou, že Emilyna smrť nastala omylom kvôli toniku s obsahom strychnínu. Myslí si, že si dala viac, ako bolo treba. Neskôr sa táto teória zamieta.

  Počas vypočúvania sa Poirot dozvedá, že Emily pravidelne v noci pila kakao, ktoré jej slúžka večer pravidelne nosila, ležalo medzi štvrť na osem a ôsmou hodinou na stolíku v chodbe, takže do neho mohol ktokoľvek pridať jed. Strychnín má ale horkú príchuť, takže by ho Emily najskôr odhalila. Taktiež sa dozvedá, že sa v utorok 17. júla Emily rozhádala so Alfredom. V ten deň taktiež príde aj Evelyn, ktorá príde kvôli listu, čo jej poslala Emily, a hneď začína obvynovať Alfreda.

  Onedlho začína súdne vyšetrovanie, ktoré nevyzerá dobre pre Alfreda Inglethorpa, pretože lekár z mestskej lekárne povedal, že u neho v pondelok 16. júla kupoval strychnín. Alfréd ale toto tvrdenie odmieta a hovorí, že v pondelok sa prechádzal a so svojou manželkou sa v utorok nepohádal. Na súde sa tiež ukáže aj inspektor James Japp zo Scotland Yardu.Poirot počas stretnutia s inšpektorom potvrdí,že pán Inglethorp nemohol v pondelok kupovať strychnín, pretože v pondelok sprevádzal pani Raikesovú. Pri otázke, prečo to pán Inglethorp nepovedal na súde, odpovedal, že by si všetci mysleli, že bol svojej žene neverný. Kto ale kúpil strychnín v lekárni, je ďalšou záhadou.

  Neskôr sa ukáže, že sa za neho niekto musel prezliecť, keďže na povale sa nájde brada, ktorá pripomína bradu pána Inglethorpa. Evelyn neskôr nájde schovanú objednávku od firmy, ktorá predala divadelné rekvizity vrátane zeleného odevu. Bolo na nej meno Lawrence Cavendish, pri ktorom sa zistí, že jeho odtlačky boli aj na fľaštičke strychnínu v lekárni, kde pracovala Cynthia.

  Po neúspešných týždňoch pre Hercula Poirota, ktorý ešte stále nevedel, kto vraždu spáchal, Scotland Yard zatkne Johna Cavendisha. Učinili tak kvôli dôkazom, ktoré sa voči nemu našli. V Johnovom bielizníku bola nájdená fľaštička strychnínu a zlatý škripec podobný tomu, aký nosil Alfréd. Zároveň sa zistilo, že to on sa v 17. júla rozhádal s Emily, ktorá zistila, že má pomer s pani Raikesovou a vyhrážala sa mu, že všetko povie Mary. Kvôli dôkazom si súd myslel, že to bol John, kto sa prezliekol za Alfreda a následne otrávil jeho nevlastnú matku. John tvrdil, že v pondelok 16. júla ho anonymný list vylákal do lesa, takže nemohol kúpiť jed. List bol ale napísaný Johnovým rukopisom, takže mu tieto aliby súd neprijal.

  V tom ale Hercule Poirot zvolal všetkých účastníkov tejto vraždy, aby im povedal, na čo všetko prišiel, a zároveň odhaliť pravého vraha. V utorok 17. júla sa pani Inglethorpová rozhádala s Johnom o jeho nemanželskom pomere. Po tejto hádke sa rozhodne napísať novú poslednú vôľu, v ktorej všetok majetok bude patriť Alfredovi. Pri hľadaní poštových známok nájde dopis určený Evelyn, napísaný Alfredom, v ktorom bolo napísané, že ju zabije. Bohužiaľ, pre ňu nevedela, kedy a ako. V tom momente, keď Hercule obviní Alfreda, Alfred sa neudrží, skočí na Poirota, ale Poirot ho spacifikuje a aj zatkne. Následne dopovie udalosti, ktoré sa stali pri vražde Emily.

  V pondelok 16. júla naozaj niekto vylákal Johna do lesa a počas toho v ten istý čas v Evelyn príde do lekárne v prestrojení za Alfréda a kupuje strychnín a dá ho Alfrédovi, ktorý ho dá, nie do kávy, ale do tonika, čo užívala Emily. A prečo zaúčinkoval tak neskoro? Pretože v káve bolo uspávadlo, ktoré spomalilo účinky. Dala ho tam Mary, pretože sa v noci chcela dozvedieť niečo o manželovom vzťahu, keďže si hádku s Emily a s Johnom vypočula zo záhrady. A prečo Poirot kryl pána Inglethorpa? Kvôli zákonu v Anglicku, v ktorom sa hovorí, že človek nemôže byť za ten istý zločin obžalovaný 2-krát. Keby ho obžalovali, on by prišiel s nepopierateľným alibim, a už by nemohol byť odsúdený.

  Po zatknutí Alfréda a Evelyn bola John prepustený a s Mary si znova našli cestu k sebe. Lawrence a Cynthia mali onedlho sobáš a Hercule Poirot sa kvôli tomuto prípadu stal svetoznámym detektívom.