Preskočiť na obsah

Vražda v Orient Exprese, Agatha Christie

  Čítala som knihu Vražda v Orient Exprese. Napísala ju Agatha Christie. Je to jedna z najlepších a najslávnejších detektívok. Ide o epické dielo, detektívny román. Kniha má 181 strán a je rozdelená na tri časti. Prvá časť má osem kapitol, druhá časť má pätnásť kapitol a tretia časť má deväť kapitol. Na začiatku knihy sú opísané knižné postavy. Hlavnou postavou je detektív Hecule Poirot. Ďalšími postavami sú riaditeľ Monsieur Bouc, sprievodca vo vlaku Pierre Michel, lekár Dr. Constantine a cestujúci vo vlaku. Dej sa odohráva v súčasnosti v Juhoslávii počas cesty luxusným vlakom Simplon Orientom.
  Belgický detektív Hercule Poirot vyriešil prípad v Sýrii a išiel do Istanbulu, aby si oddýchol. Dostal však telegram, aby urýchlene prišiel do Londýna. Rozhodol sa cestovať Orient Expresom z Istanbulu do Calais, spolu so svojim priateľom Boucom. Cesta prebiehala pokojne až kým vlak neuviazol v závejoch.
  S Herculom Poirotom cestovalo vo vlaku ďalších trinásť cestujúcich. V druhý deň cesty starší Američan Ratchett požiadal Poirota o pomoc. Obával sa, že bude zavraždený, lebo dostáva výhražné listy. Na ďalší deň ráno našli v uviaznutom vlaku dobodaného Rachetta. Bol dobodaný 12 ranami nožom. Monsieur Bouc požiadal Poirota o pomoc s vyšetrovaním. Poirot zaistí stopy a začne si do jedálneho vozňa volať všetkých cestujúcich na vypočutie. Na jednom obhorenom kúsku listu nájde zmienku o Daisy Armstrongovej, preto sa snaží zistiť, či niektorí z cestujúcich mali k rodine Armstrongových nejaký vzťah. Malá Daisy bola unesená a únosca ju napriek výkupnému zabil. Tým únoscom bol Ratchett a únosov bolo viac. Poirot vypočul všetkých cestujúcich, niektorí videli vlakom prechádzať ženu v červenom kimone. Komorná Hildegarda sa na chodbe zrazila s mužom, ktorý bol preoblečený za sprievodcu. Poirot nechal prehľadať batožinu, našlo sa kimono aj uniforma. Nakoniec zistil, že tri vypočuté ženy spája rovnaká tragédia. Preto sa ďalej zamýšľal, či aj ostatní cestujúci majú nejaké prepojenie na túto rodinu. Ďalším vyšetrovaním zistil, že grófka Andrényiová bola sestrou Daisynej mamy, takže mala najlepší motív. Bola tam aj ich mama, Daisyna vychovávateľka a Keďže Ratchett unikol spravodlivosti a za vraždu malej Daisy neskončil vo väzení, vzala rodina spravodlivosť do vlastných rúk. Ratchetta zabili spoločne, ale Poirot mal dve verzie ako sa tento prípad mohol skončiť. Keďže Ratchett bol zločinec a ubližoval deťom, Poirot polícii porozprával verziu s neznámym útočníkom, ktorý ušiel. Tak ako vždy, aj teraz sa podarilo Poirotovi tento zamotaný prípad úspešne vyriešiť.
  Citát, ktorý sa mi páčil: „Predstavil som si samozvanú porotu zloženú z dvanástich ľudí, čo ho odsúdili na smrť a nemali inú možnosť ako stať sa vykonávateľmi rozsudku. Len čo som dospel k tomu dohadu, všetko začalo zapadať do seba.“
  V knihe prevládajú stredné až dlhé vety, oznamovacie a je tam veľa priamej reči. Slovná zásoba je spisovná, široká, sú tam aj odborné výrazy. Jazykový štýl je umelecký.
  Vydalo Vydavateľstvo Slovenský spisovateľ, v Bratislave, v roku 2012, ISBN: 978-80-220-1641-4