Preskočiť na obsah

VZDIALENOSŤ MEDZI MNOU A ČEREŠŇOU Paola Perettiová

  Príbeh je o desať ročnom dievčatku Mafalde, ktorá zo začiatku vidí hmlu a obrysy, no postupom času stráca zrak rovnako ako aj autorka tejto knihy. Kniha je určená pre deti aj dospelých. Knihu som si vybrala preto, lebo je veľmi pekne napísaná a autorka knihy spracováva svoje životné skúsenosti práve do tejto knihy. A nie všetci ľudia si vedia predstaviť, aké je ťažké žiť so Stargardtovou chorobou, kedy vlastne strácaš zrak.
  Mafalda chodí do školy, má svojho domáceho miláčika, kocúra. Volá sa Veľký Turcaret, ktorý jej pomáha zvládať ťažké situácie pritúlením. Mafalde bola diagnostikovaná Stargardtova choroba, ktorá postihuje jednu osobu z desaťtisíc. Choroba sa prejavuje tak, že Mafalda začína pred sebou vidieť čierne škvrny, ktoré sa postupne rozširujú a vedú až k tomu, že úplne stratí zrak.
  Preto si zavedie zoznam vecí do svojho denníka, ktoré už nebude môcť robiť, keď nebude vidieť. Nápad s denníkom jej navrhne Estella, ktorá pochádza z Rumunska a nastúpi do školy, kde chodí Mafalda. Zamestnanie má ako upratovačka. Mafalda s Estellou sa spoznajú vtedy, keď Mafalda sedí na čerešni, zvoní na vyučovanie a nevie zísť dole. Vtedy príde Estella a pomôže jej zísť. Tak sa stanú priateľkami a Mafalda za ňou začína chodiť každú voľnú chvíľku počas školy.
  Prvá strana denníka obsahuje veci, na ktorých jej veľmi záleží, ale nebude ich môcť robiť. Jednou z vecí bolo vyliezť na strom, pretože Mafalda mala veľmi rada čerešne. V čerešni podľa Mafaldi bývala jej stará mama, ktorá sa do nej pred niekoľkými rokmi ubrala. Chodievala ju často navštevovať tak, že vyliezla na strom a obdivovala krásu čerešne. Jej inšpiráciou je, hlavný hrdina chlapec Cosimo, podobný jej veku z jej obľúbenej knihy Stromový barón. Čítaval jej ju jej otec na dobrú noc a veľmi si ju obľúbila. Tiež miluje lezenie po stromoch .
  Vždy si počítala koľko krokov urobí z miesta, odkiaľ vidí školskú čerešňu. Zo začiatku to bolo stoštyridsať krokov. No počet sa začal znižovať.
  Ďalšou z vecí bolo spočítať všetky hviezdy, ktoré je v noci vidieť na oblohe alebo posielať z okna signály na dobrú noc. Svetelné signáli si posielali baterkou so spolužiakom Filippom, keď boli na výlete a domy mali oproti sebe. Filippo bol Mafaldin spolužiak, ktorého zo začiatku nemala rada, no neskôr sa spriatelili.
  Ale jej najväčším snom bolo presťahovať sa na čerešňu a už z nej nezísť.
  Druhá strana zoznamu bola prísne tajná. Jedna z nich bola napríklad hranie futbalu s chlapcami. Veľmi rada hrávala futbal, no keďže postupne prestávala vidieť, zaradila ich do tohto zoznamu vecí, ktoré už nebude môcť robiť.
  Mafalda sa musí rozlúčiť s kamarátkami a kamarátmi, lebo o týždeň sa sťahujú. Svojho kocúra museli dať do penziónu pre zvieratá pretože ho v byte nemohli mať. Mafalda je z toho celá bez seba no neskôr to pochopí. S rodičmi sa presťahuje do bytu.
  Estella sa viac dní neukáže v škole a Mafalda sa o ňu začína báť. Neskôr sa Estella vráti a Mafalda je celá šťastná. No potom zase nie je dlhšiu dobu v škole. Mafalda zistí, že je chorá v nemocnici a Estella pre ňu nechala list. Keďže ho nedokáže prečítať dá ho prečítať mame. Mama začína čítať a v liste sa píše, že Estella je vážne chorá. Mafalda to nevydrží a so slzami v očiach utečie. Chce ísť za Estellou do nemocnice, no dostane sa ku školskej čerešni a objíme jej kmeň. Vylezie na ňu bez Estellinej, Filippovej pomoci. Schúli sa na konári a zaspáva. Ráno ju prebudí Estellin hlas. Hovorí, že ju rodičia hľadali celú noc a, že ju tu náhodou objavila. Estella ju podporí v tom aby sama zliezla z čerešne, aj keď má obrovský strach, pretože nevidí. Zvládne to. Estella ju zavedie domov a navrhne jej zmeniť si denník na veci, na ktorých jej záleží a ktoré dokáže urobiť aj bez toho aby videla. Pred domom vybehne Mafaldin otec a Veľký Turcaret a zavedú ju domov. Nakoniec jej dočítajú Estellin list v ktorom sa Mafalda dočíta, že Estellu zastihla škaredá choroba a, že si je istá, že tento list číta, už keď sa pobrala do čerešňového stromu. Ale, že ju veľmi rada znova uvidí na čerešni a ďakuje jej za krásne chvíle prežité s ňou.