Preskočiť na obsah

We were liars, E. Lockhart

    Hlavnou postavou tejto knihy, je takmer osemnásťročná Cadence, ktorá na začiatku opisuje tri generácie svojej rodiny, Sinclairovcov. Jej starý otec, ktorý je ovdovený a má tri dcéry, ktoré sú všetky rozvedené alebo odlúčené od svojich manželov, a Cadence a jej šesť bratrancov.
    Rodina trávi každé leto na rodinnom ostrove. Dlhoročný priateľ jednej tety a jeho synovec, Gat, sa k nim vždy pridajú. Cadence, jej dvaja najstarší bratranci a Gat sú z nevysvetliteľných dôvodov v rodine známi ako „klamári“. Cadence a Gat sa do seba zamilovali, keď mala Cadence štrnásť rokov, no nasledujúce leto sa stala akási nehoda. Cadence si toho veľa nepamätá, no zrejme utrpela zranenie hlavy. Teraz má migrény, na ktoré berie lieky proti bolesti. Nikto z „Klamárov“ nezostal v kontakte s Cadence počas jej dlhého zotavovania. Nasledujúce leto, keď ju jej otec vzal na výlet do Európy, nikto neodpovedal na jej e-maily. Cadence sa snaží spomenúť si na viac zo svojej nehody, lenže keď sa spýta svojej matky, Penny, na podrobnosti, jej mama s plačom odpovie, že Cadence sa už veľakrát pýtala, a odpovede ju vždy rozrušia. Keď Cadencin otec ju chce vziať aj budúce leto opäť do Európy, Cadence odmieta, pretože chce ísť späť na ostrov. Jej matka a otec sa dohodnú na pláne, že tam strávi len prvý letný mesiac, aj keď by ju najradšej nechali doma. Ukáže sa, že starého otca myseľ začína zlyhávať, mladší bratranci ohovárajú Cadence, že je narkoman a ďalší bratranec si myslí, že na ostrove straší. Keď Cadence dorazila na ostrov, bola v šoku, pretože starý, viktoriánsky dom, v ktorom býval jej starý otec a stará mama, bol kompletne prestavaný na modernú stavbu. Stretla sa so svojimi tetami a mladšími bratrancami, ktorí sa tvária, že sú není moc nadšení tým, že ju vidia ale jej stretnutie s Klamármi je lepšie, aj keď bola stále naštvaná, že o nich v posledných dvoch rokoch nič nepočula. Štyria Klamári súhlasia, že zostanú spolu a nebudú tráviť veľa času so zvyškom rodiny. Počas nasledujúceho týždňa si Cadence začne spomínať na to, čo sa stalo pred dvoma rokmi. Starý otec a jeho dcéry sa hádali o rodinný dom v Bostone. Jedna teta bola rozhorčená nad stavom jej domu na ostrove, pretože každá dcéra mala vybudovaný vlastný na častiach ostrova. Starý otec sa jedného dňa začal hádať s Cadence o tom, prečo dal prerobiť spomínaný starý, viktoriánsky dom. Hádka skončila tým, že starý otec jej povedal, že má právo nakladať so svojimi peniazmi, ako chce. Cadence začala robiť pokroky v opätovnom spojení s Klamármi, ale na jej otázky o jej nehode veľmi odpovedať nechcú. Po pár týždňoch, Cadence začína chápať, čo sa vlastne stalo. Došlo k nepodarenému zúčtovaniu medzi starým otcom a jeho dcérami o rozdelení rodinného dedičstva. Bitka sa skončila tým, že všetci štyria dospelí nahnevane nakrátko opustili ostrov a zobrali so sebou svoje deti, okrem Klamárov, ktorí zostali pozadu. Keďže veľká časť rodinných konfliktov sa týkala domu starého otca a jeho obsahu, Klamári dom úmyselne podpálili. Cadence sa tešila, že v novom dome sa starý otec a jeho dcéry správajú k sebe láskavejšie. Jej pocity sa však rýchlo zmenili, keď si uvedomila, že pri požiari zomreli starého otca dva milované psy. Ona a ostatní Klamári sú zodpovední za ich smrť.
    Cadence napokon čelí celej pravde. Požiar prežila len ona. Ostatní traja Klamári zomreli. S Cadence strávili posledných pár týždňov ako duchovia a čakali, kým sa spamätá a pochopí, čo sa stalo. Teraz musia Klamári odísť. Cadence sa definitívne rozlúči so svojimi dvoma bratrancami a milovaným Gatom. Cítila sa veľmi previnilo v ich smrti. Je odhodlaná byť odteraz milšia k svojej pozostalej rodine.
    Táto kniha ma veľmi bavila, pretože som ju nedokázala položiť. Veľmi ma zaujímalo, že ako bude dej pokračovať. Ten koniec ma mimoriadne prekvapil a určite by som si túto knihu prečítala znova.