Preskočiť na obsah

William Paul Young: Chatrč

    Chatrč
    „Odpustenie nie je záležitosťou ospravedlnenia toho, čo sa stalo. Je to akt lásky a slobody, ktorý vám umožňuje začať znovu a ponechať minulosť za sebou.“ – Boh
    Odpustenie predstavuje jednu z najvzácnejších ľudských schopností, ktorou môžeme obdarovať nielen iných, ale aj seba samých. Proces odpustenia nie je vždy jednoduchý, no keď sa rozhodneme, odpustiť niekomu, kto nám spôsobil bolesť, zbavujeme sa ťažkého hnevu a nenávisti. Toto rozhodnutie nám dáva možnosť prekonať minulosť a otvára nám dvere k novým príležitostiam. V knihe “Chatrč“ nás sprevádza emocionálna cesta, Macka Phillipsa, ktorý sa musí vyrovnať s nesmierne ťažkým rozhodnutím odpustiť človeku, ktorý mu uniesol a zavraždil jeho najmladšiu dcéru Missy. Pre Macka je odpustenie cesta k uzdraveniu jeho zlomeného srdca. Jeho vnútorný boj s nenávisťou voči vrahovi jeho dcéry ho trápili, už roky, až kým sa neodhodlal k ceste odpustenia. Bolo to pre neho ťažké, až kým ho Boh sám nezavolal a nepresvedčil ho o tom. Mack sa stretol s odpustením priamo od Boha. Toto odpustnie Mack nečakal, ale bol rád, lebo by to sám nedokázal. Odpustenie od Boha mu otvorilo dvere k uzdraveniu a zmiereniu samého so sebou, jeho okolím a hlavne s rodinou, ktorú veľmi miloval. Boh zobral Macka na miesto, kde bolo ukryté telo jeho dcéry. Po ceste sa však zastavili pri kameni, kde bol nakreslený vrahov znak a Boh povedal Mackovi, že musí spraviť jedinú vec, čo bude pre neho veľmi bolestivé, čiže odpustiť vrahovi. Mack nechcel odpustiť, keď mu Boh povedal, že musí spraviť hrubú čiaru za svojim životom, povedal mu, že vrahovi chce ublížiť tak, ako on ublížil jemu. Prosil Boha aby mu ublížil tak že by zhoril v pekle, ale Boh mu povedal: „Ty zas niekoho súdiš.“ Mack bol rozrušený, ale nakoniec to zvládol a vrahovi odpustil. Potom išli spoločne do jaskyne kde, bolo ukryté telo malej Missy, ktorú odviedli do “Chatrče“ ,kde ju pochovali v záhrade spoločne s Otcom, Synom a Duchom svätým.
    Kniha nás núti zamyslieť sa nad tým, či aj my dokážeme odpustiť. Nie vždy je to jednoduché, ale pomáha nám to priniesť do života pokoj a slobodu. Keď odpustíme, uvoľníme sa od záťaže, hnevu, nenávisti, obnovujeme nové možnosti a lepšie vzťahy na budovanie. Je to cesta k uzdraveniu, zmiereniu a láske.