Preskočiť na obsah

William Shakespeare – Hamlet

    „Hamlet“ od Williama Shakespeara je epická tragická drama, ktorá sa odohráva v Dánsku. Príbeh sa zameriava na mladého princa Hamleta, ktorého život zasiahne smrť jeho otca, kráľa, a následná korupcia v kráľovskej rodine. Hamlet sa ocitá v boji medzi svojimi citmi a povinnosťami, keď sa dozvie, že jeho strýko Claudius zavraždil jeho otca a prevzal trón, pričom sa oženil s Hamletovou matkou Gertrúdou.

    Diablovský plán sa rozpláva v osnove tohto diela, ktoré je plné dramatických zvratov, intrigy a emocionálnej záťaže. Hamletova vnútorná rozpornosť, zachytená vo slávnom monológ „Byť, alebo nebyť“, je jadrom jeho charakteru a spôsobuje nekonečné rozpaky.

    Okrem Hamleta je tu rad ďalších výrazných postáv, ako je manipulatívna Ophélia, Hamletova láska, alebo skorumpovaný Claudius. „Hamlet“ ponúka široké spektrum tém, od otázok o moci a morálke až po šialenstvo a ľudskú podstatu.

    Shakespeareovo majstrovstvo vytvára výrazné obrazy, živú rétoriku a vtipný humor. „Hamlet“ nie je len tradičným divadelným kúskom, ale aj hlbokou reflexiou o živote, smrti a ľudskej duši, ktorá oslovuje čitateľov a divákov po celé stáročia svojou univerzálnou pravdou a komplexnosťou postáv.