Preskočiť na obsah

Winetou Karl May

    Winnetou, diel I.
    Príbeh je o obyčajnom nemeckom mladíkovi, ktorý príde do USA a stane sa najznámejším zálesákom. Ponúkla sa mu práca zememerača. Vymeriavali cez apačské územie, tam sa prvý krát stretol s Winnetouom za pomerne dobrodružných okolností. Old Shatterhandovi sa podarilo zachrániť Winnetoua z pazúrov Komančov. Old Shatterhand a Winnetou sa stali pokrvnými bratmi. Winnetouova sestra Nšoči sa zaľúbila do Old Shatterhanda a chcela ísť do miest bledých tvárí, aby sa učila. Keď si išla vybrať zlato na cestu aj so svojim otcom náčelníkom Apačov Inčučunom a bratom, tak ju zabili. Prvý diel trilógie sa končí tým že Old Shaterhand neúspešne prenasleduje vraha Nšoči a Inčučunu.
    Kniha sa mi páčila, lebo milujem tématiku divokého západu, vedel som sa vcítiť do postáv a tuším ako by som reagoval na ich mieste. Najpodobnejší ku mne je Sam Hawkins, zálesák, ktorý sprevádzal Old Shatterhanda, lebo je taká veselá kopa a vidí vo všetkom to dobré, ale v niektorých situáciách vie aj zvážnieť. Najviac by som sa chcel podobať na Old Shatterhanda lebo je čestný, poctivý, silný, vie sa rýchlo a správne rozhodnúť. Všeobecne, chcel by som ním byť, lebo by som chcel mať také príležitosti ako on a zažiť to čo on. Moja najobľúbenejšia časť knihy je keď Old Shatterhand ide oslobodiť Winnetoua a jeho otca Inčučunu. Pri tomto čine preukázal veľkú odvahu a múdrosť, keď hodil piesok do krovia aby odpútal pozornosť komančského strážcu. Tiež sa mi páčilo ako Old Shatterhand zabil obrovského sivého medveďa iba použitím zálesáckeho noža, čím zachránil päť zálesákov, ale bohužiaľ nemohol zachrániť šiesteho zálesáka. Alebo, keď Old Shatterhand zápasil s Inčučunom aby si vybojoval slobodu pre seba a svojich druhov. Inčučuna útočil naňho tomahawkom a Old Shatterhand nemal žiadnu zbraň a mal preplávať na druhý breh Rio Pecos. Nakoniec lsťou premohol Inčučunu a vyhral súboj. Neskôr dokázal, že to bol práve on kto oslobodil Winnetoua. Koniec bol podľa mňa celkom dobre napísaný, lebo nechal otvorený príbeh pre ďalšie pokračovanie. Rozhodne som nečakal takýto koniec, myslel som si, že prvý diel skončí dobrodružstvom, ale skončil sa vraždou Winnetuovej sestry a otca.
    Našiel som podobnosť so súčasnosťou, ale v iba negatívnych vlastnostiach, lebo tie poctivé ideály už dávno zmizli. Chcel by som zažiť to čo Old Shatterhad, tie všetky dobrodružstvá čo prežil, ale aj čo prežije v pokračovaniach. Chcel by som ísť na divoký západ, lebo milujem tú tematiku a aj tie všetky dobrodružstvá.