Preskočiť na obsah

Winnetou Karl May

    Muž z Európy prišiel do Ameriky spoznať život v amerike. Dostal sa do mesta Saint Louis, kde pôsobil v jednej rodine ako učiteľ.Istý muž mu zohnal prácu. Mal za úlohu vymeriavať železnicu na západe Ameriky. Zoznámil sa so Samom Hawkensom.

    Pri práci prežíval Old Shatterhand so Samom rôzne dobrodružstvá, ako lov bizónov. Čím ďalej viac presvedčoval Old Shatterhand svojimi činmy okolie, že nieje žiadny zelenáč,ale skúsený a odvážny človek. Skupina ľudí, ktorí pracovali na vymeriavaní železnice sa rozdelila na dva strany. Ľudia okolo Rattlera skôr popíjali ako pracovali. Časom sa z nich stali nepriatelia. Jedného dňa sa zoznámili s Indiánmi, ktorí sledovali stopu medveďa. Bol medzi nimi beloch menom Klekí – Petra – učiteľ indiánov, Inču – čuna – náčelník Apačov a jeho syn Vinnetou.

    Old Shatterhand sa zoznámil s Klekí – petrou, zistil, že pochádza tiež z Európy. Klekí – petra chcel spriateliť Old Shatterhanda s Vinnetuom. Mezi tým indiáni zistili, že im opäť chcú beloši ukradnúť pôdu. Vyzvali belochov, aby do jedného dňa odišli a v práci nepokračovali. Pri odchode Rattler zastrelil Klekí – petru. Indiáni s mŕtvym druhom tábor opustili a pripravovali sa na odvetu. Druhý deň sa v tábore objavili indiáni – Kajovovia. Chystali sa prepadnúť Apačov. Sam ich poznal. Dohodol sa s nimi, že im Kajovovia pomôžu proti Apačom. Vymysleli sa na Apačov pascu, ale aby zase nebolo veľa mŕtvych. To sa im podarilo. Zajali náčelníka Apačov Inču – čuna i jeho syna Vinnetua. V noci sa podarilo Old Shatterhandovi oslobodiť priviazaných zajatcov a na dôkaz svojho činu si odrezal pramienok Vinnetuových vlasov.

    Neskôr prepadli Apači tábor. Zajali belochov i Kajavov a zranili Old Shatterhanda. V tábore Apačov mali byť všetci umučení. Náčelník dal niektorým zajatcom nádej, že keď Old Shatterhand zvíťazí v boji, dostanú slobodu. To sa aj stalo. Old Shatterhand na dôkaz toho, že nikdy nechcel Vinnetua zraniť a zabiť, a že ho zachránil, ukázal mu pramienok jeho vlasov. Stali sa priateľmi, pokrvnými bratmi. Vraha Klekí – Petri zastrelili. Niekolko týždňov žili u Apačov a Vinnetou učil Old Shatterhanda bojovať a stopovať. Po dlhšom čase sa rozhodli, že dcéru náčelníka a sestru Vinnetua odprevadí na východ do mesta belochov, aby sa naučila zvykom bielych.