Preskočiť na obsah

Without Merit – Colleen Hoover

    Merit Voss je mladá študentka bývajúca so svojou nevšednou rodinou v nevšednom dome – rekonštruovanom kostole. Jej matka po prekonaní rakoviny býva v prízemí rodinného domu, ktoré nikdy neopúšťa. Hlavou rodiny a pánom domu je pán Voss, Meritin otec, ktorý v dome býva aj so svojou novou manželkou Victoriou. Merit má sestru, dvojičku menom Honor, a dvoch bratov.
    Príbeh začína v obchode so starožitnosťami, kde si Merit kupuje starú trofej. Zbiera trofeje, ktoré nevyhrala, je to jej divný koníček. V obchode zbadá krásneho mladého muža s potetovanými rukami, vidí, že on si ju tiež všimol a nedokáže z nej spustiť zrak. Pri odchode ju fešák v dverách zastaví, zhovára sa s ňou, keď v tom preletí iskra a začnú sa bozkávať. „Nikdy predtým sme sa nevideli, tak ako je možné, že sa toto deje práve tu a teraz?“ pomyslela si Merit. Z bozku ich vytrhne bzučanie telefónu. Chlapec ho zdvihne, chvíľu načúva a zrazu sa zatvári prekvapene. „Ako je možné, že mi voláš, keď stojíš priamo predo mnou?“ spýta sa do telefónu. Merit to hneď pochopí, chlapec si myslel, že sa bozkáva s Honor. Tá sa svojmu priateľovi zjavne zabudla zmieniť, že má identické dvojča.
    Merit už niekoľko týždňov nechodí do školy, vyzerá to tak, že si to nikto nevšimol. Ju si predsa nikdy nikto nevšímal. Nie je múdra ako jej brat Utah a ani krásna ako Honor, aj keď sú napohľad úplne rovnaké. K tomu ju začínajú viac a viac ťažiť staré tajomstvá, tajomstvá, ktoré nemôže nikomu povedať, pretože by tým rozvrátila celú rodinu. Jedného dňa si však povie dosť a vykoná čin, ktorý skončí takmer tragicky.

    Mne osobne sa kniha Without Merit veľmi páčila. S hlavnou hrdinkou som súcitila a pozastavovala sa často nad tým, že životy niektorých ľudí sú naozaj náročnejšie ako ten môj. V príbehu nechýba láska ani prekvapivé zvraty, je písaná tak pútavo, že som ju mala problém dostať z ruky. Určite odporúčam každému čitateľovi, bez ohľadu na pohlavie.