Preskočiť na obsah

Xaver s nohami do X, autor Daniel Hevier

    Kniha ihneď upúta každé dieťa už svojou obálkou. Je krásne farebná s obrázkom chlapca. A keďže celá kniha sa nesie v znamení písmena X, aj obálka knihy je pokreslená písmenami X.
    Kniha hneď vtiahne svojho čitateľa do deja, pretože hlavná postava knihy Xaver Baksa práve prichádza prvý krát do novej školy a zisťuje, že táto škola je úplne iná ako škola, do ktorej chodil predtým. Škola sa volá Škola kreatívnych energických racionálnych osobností, v skratke ŠKERO, a má svoju vlastnú hymnu vo forme rapu.
    Xaver je veľmi tvorivý a inteligentný. Vyčíta však rodičom, že mu dali nemožné meno Xaver, kvôli ktorému sa mu spolužiaci posmievajú. Jeho typickým znakom je to, že má nohy do X. Učí sa výborne, ale telocvik je predmet, ktorý mu nejde. Xaver nevie klamať, pretože klamanie ho ponižuje. V škole sa skamaráti so spolužiačkou Xéniou, ale urobí si aj nepriateľa. Tým je jeho spolužiak Izidor Fliačik, ktorého volajú Flak. Flak sa Xaverovi vysmieval kvôli jeho menu a krivým nohám. Ale na konci knihy sa skamarátili, keď pomohli obrániť školníka pred bandou darebákov, ktorí nemali radi cudzincov. Veľmi sa mi páčilo, ako si Xaver s Izidorom podali ruky a stali sa z nich dobrí priatelia.
    Xaver má veľkú fantáziu a často uniká do virtuálneho sveta. Občas som nevedel, čo je skutočnosť a čo nie. Napríklad, keď si Xaver vymyslel virtuálneho kamaráta Revaxa (je to Xaver odzadu 🙂 ) a vstúpil do počítačovej hry, kde boli čudesné postavy, živočíchy, rastliny a stroje.
    Xaver sa mi páčil preto, že si vymyslel virtuálneho priateľa Revaxa a dokázal sa ho vzdať kvôli priateľstvu so skutočným chlapcom Izidorom. Dokázal si stáť za svojím názorom i ospravedlniť sa, keď urobil chybu. Vedel sa postaviť voči presile a zlu.