Preskočiť na obsah

Záhada nebezpečnej cesty

    Moja obľúbená kniha
    Čítanie knihy nezohráva dôležitú rolu v mojom živote. Ale to neznamená, že som nikdy žiadnu neprečítal. Keď som bol menší, dostal som knihu na školskom kole slávika, kde som vyhral 1. Miesto. Moc ma to nepotešilo. Kniha, ktorú som vyhral ležala hodená na polici necelých tri mesiace. Začala prvá vlna Covidu-19. Bolo to pre mňa veľmi nudné obdobie, a tak som sa rozhodol, že ju prečítam.
    Otvoril som ju a pustil sa do toho. Na začiatku ma to moc neprekvapovalo. Tento pocit sa však po tretej strane zmenil na celkom zaujímavý. Príbeh sa začal rozvíjať. Až potom som si poriadne prečítal nadpis knihy. Bolo tam napísané: Záhada nebezpečnej cesty. Neskôr som zistil, že je to detektívna literatúra. V príbehu sa vyskytujú tri postavy: Jupiter, Peter a Bob. Vyhrali súťaž za správne vyplnenú krížovku. Výhra obsahovala zájazd do Mexika. Bolo im to veľmi čudné, že len pre vyplnenie krížovky dostali zájazd do Mexika celkom zadarmo. Aj cestu, aj stravovanie a aj ubytovanie. O dva týždne sa dostali na daný ranč, kde ich privítal jazdec. Na prvý pohľad vyzeral milo, no po čase sa zmenil na nervóznu povahu. Po dvoch dňoch sa trom pátračom začala potvrdzovať ich myšlienka o čudnom zájazde. Jedno ráno oznámil jazdec, že musia isť do hôr vypustiť jednu oslicu naspäť do divočiny, pretože sa raz zatúlala na jeho ranč a teraz jej chýba domov. Cestou sa ukázalo, že to nebude iba v tom, že idú oslicu vypustiť do hôr. Jazdec sa začal vzďaľovať od troch pátračov. Tí sa rozhodli mu nachystať pascu. Podarilo sa im zistiť, že vlastne jazdec šiel do hôr iba preto, že ho mala oslica zaviesť ku striebornému pokladu. Neskôr sa tu odohráva situácia, kde ide o život trom pátračom, pretože ich jazdec uväznil do jaskyne a nastavil dynamit. Šikovný Jupiter sa dokázal z lán vymotať a oslobodil aj kamarátov. Vzali jazdcovu zbraň a šli ho hľadať. No v tej chvíli dynamit, čo bol v jaskyni vybuchol a roztvoril veľký kráter, čo porušilo rovnováhu v zemi a aktivovalo aktívnu sopku. Láva sa začala liať po poliach smerom k nim. Rýchlo nasadli na kone a rútili sa cestou naspäť. Keď sa vzdialili dostatočne ďaleko, videli ako po lúke beží veľmi známa postava a po pár sekundách ho prikryla hustá červena vlna. Bolo počuť úbohý výkrik do prázdna, ktorý sa ozýval po horách. Krutý zločinec bol potrestaný. Traja pátrači sa vrátili domov, kde ich privítala polícia a poďakovala im, že vyriešili ďalší prípad.
    Kniha sa mi veľmi zapáčila a mam ju prečítanú už tri krát. Stala sa mojou obľúbenou. Odporúčam ju každému, kto miluje detektívky. Ďakujem našej riaditeľke školy, ktorá vybrala túto knihu pre mňa, pretože mi zmenila môj postoj ku knihám.