Preskočiť na obsah

Zbigniew Nienacki: Pán Tragáčik a Fantomas

    Je to kniha od Zbigniewa Nienackého, ktorá má názov Pán Tragáčik a Fantomas. Je to napísané na štýl epiky a detektívky. Odohráva sa to v Zámku šiestich dám a v okolí. Pointa je, že pán Tragáčik s inými detektívmi riešia záhadu stratených obrazov a neskôr zistia, že to organizuje samotný John Black. Je to chronológia aj retrospektíva, ja rozprávanie, má odseky a kapitoly. Má 262,5 strany a 15 kapitol. Pán Tragáčik je ostrielaný detektív, ktorý vyriešil už nejeden prípad. Nikto sa pred ním neskryje, skôr či neskôr ho aj tak odhalí. Veľmi rád fajčí. Je múdry a vynaliezavý. Vždy sa mu podarí vyviaznuť a všetko vyriešiť.
    Pidgeon je detektív poisťovacej agentúry. Je namyslený a stará sa len o seba. Hlavná vec o čo mu ide pri pátraní sú peniaze. Je múdry a dobrý v riešení prípadov. Je inak dosť divný. Barón de Saint-Gatien vlastní Zámok šiestich dám. Má tam galériu a tajnú miestnosť s fúrou vláčikov. Veľmi rád sa s nimi hrá, je to jeho obľúbená hračka. Navonok sa tvári ako vážny človek. Je sympatický.
    Pán Tragáčik a Pidgeon riešia záhadu stratených obrazov, ktoré v skutočnosti kradne John Black. Ten na konci ujde prezlečený za Pidgeona, ktorý je v skutočnosti priviazaní o stoličku v útrobách hradu. Veľmi ma zaujala tento úryvok: „-Sadni do auta,-rozkázal som dievčine. Keď poslušne vykonala môj rozkaz, naštartoval som a vošiel som autom do rieky.“ Str. 153 Veti sú prevažne stredne dlhé oznamovacie a je tam aj pásmo rozprávača aj pásmo postáv. Slovná zásoba je spisovná umelecká. Bibliografický zdroj: autor je Zbigniew Nienacki, názov diela Pán Tragáčik a Fantomas, Vydavateľstvo Mladé letá, miesto vydania Bratislava. ISBN:66-060-86, rok vydania 1986.